Kiedy kot wprowadza się do domu: wszystko, co musisz wiedzieć na temat wyprawki dla kota
Z kotami jest zupełnie jak z niemowlętami: jeszcze przed ich przybyciem należy tak przygotować dom, by miały zapewnione w nim odpowiednie warunki do życia. Mruczek powinien znaleźć na swoim nowym terytorium wszystko, czego na co dzień potrzebuje – gdy w domu zabranie czegoś istotnego, gorączkowe uzupełnianie zapasów wprowadzi tylko niepotrzebny zamęt podczas tak ważnego okresu aklimatyzacji. Tutaj dowiesz się, co dokładnie powinno znaleźć się w wyprawce dla kota.
Treść
• Wyprawka dla kota – lista najpotrzebniejszych rzeczy
• W jaką karmę i miski muszę się zaopatrzyć?
• Jakich przyborów do pielęgnacji i czyszczenia powinno się używać?
• Komfort i zabawa: jakich mebli i drapaków potrzebuje mój kot?
Poniżej zamieściliśmy listę, która pozwoli Ci odpowiednio skompletować wyprawkę dla kota
Na liście zakupów powinny znaleźć się następujące produkty, które znajdziesz w sklepie zoologicznym:
-
• Transporter do bezpiecznego przewożenia kota
• Miski na karmę oraz miski na wodę
• Kuwety
• Drapak
• Legowisko – budka, koszyk lub leżanka
Do tego ważne wyposażenie, które trzeba uzupełniać na bieżąco:
-
• Karma (karma pełnoporcjowa oraz przysmaki)
• Żwirek
• Trawa
Ważne są również artykuły higieniczne i przybory do pielęgnacji, takie jak:
-
• Środek na pchły i kleszcze
• Szczotka i grzebień do czesania
• Łopatka do żwirku
oraz drobiazgi:
-
• Zabawki
• Dodatkowe poduszki i kocyki
W jaką karmę i miski muszę się zaopatrzyć?
Koty mają wrażliwy żołądek. Dlatego po przybyciu jeszcze przez jakiś czas koniecznie stosuj karmę, którą kotek był karmiony u hodowcy lub w schronisku. Zapobiegnie to rozstrojom żołądka w tym nader ekscytującym, choć stresującym czasie. Później możesz stopniowo wprowadzać karmy innych producentów. Przygotuj się jednak na to, że kot może być bardzo marudny, bo nie będzie chciał zrezygnować z tego, do czego jest przyzwyczajony.
&nbps;
Oprócz karmy będziesz potrzebować także odpowiednich naczyń w formie misek. Jeśli stosujesz karmę mokrą i suchą, musisz zadbać o osobne miseczki do każdej z tych karm. Do tego musisz także zapewnić kotu trzecią miskę – na wodę. Liczba misek zwiększy się, jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot. Każde zwierzę potrzebuje wyposażenia, które będzie przeznaczone tylko dla niego. Doskonale sprawdzają się miski wykonane ze stali szlachetnej lub z ceramiki: łatwo się je myje i są higieniczne. Miski plastikowe niekoniecznie nadają się do długotrwałego stosowania, ponieważ tworzywo sztuczne nawet w przypadku bardzo dokładnego mycia ma tendencję do przejmowania zapachu karmy i może wywoływać alergię kontaktową. Miska powinna być dopasowana do kształtu pyska. Zwierzęta o krótszym pyszczku preferują raczej płaskie miseczki. W tym zakresie obowiązuje żelazna zasada: miska nie może być za mała, ponieważ wtedy wąsy będą dotykać jej krawędzi.
&nbps;
Miski powinny być wyposażone w antypoślizgowe nóżki z gumy lub powinny stać na odpowiedniej podkładce. Zapobiegnie to przesuwaniu się misek, a plamy po wodzie i pokarmie będzie można łatwo usunąć. Przy tej okazji zwróć też uwagę na to, by miska na karmę w miarę możliwości znajdowała się w innym pomieszczeniu niż miska na wodę. Unikniesz w ten sposób zanieczyszczania wody resztkami pokarmu; zresztą większość kotów nie lubi zaspokajać swojego pragnienia w tym samym miejscu, w którym się posila.
Jakich przyborów do pielęgnacji i czyszczenia powinno się używać?
Kociak będzie potrzebować co najmniej jednej kuwety. Kocie toalety są dostępne w różnych wersjach i przedziałach cenowych, w najróżniejszych formatach, z pokrywą i drzwiczkami lub bez. To, który wariant będzie najlepszy dla Twojego puszka, okaże się z biegiem czasu w drodze prób i błędów; na początek warto wybrać model, który przypomina kuwetę z poprzedniego miejsca zamieszkania kota, a przede wszystkim który ma odpowiednią wielkość. Na początku stosuj dobrze znany kotu żwirek: nieznana konsystencja lub obcy zapach mogą zirytować i tak niepewnego siebie kota, w wyniku czego będzie on unikać swojej kuwety, mimo że ta jest czysta. Później przyjdzie czas na zmianę żwirku na inny.
&nbps;
Oprócz kuwety będziesz też potrzebować łopatki do żwirku. Co zaś się tyczy pielęgnacji ciała, to jest ona bardzo prosta w przypadku kotów: zwierzęta te są ogromnymi czyściochami i przykładają dużą wagę do pielęgnacji ciała. W przypadku ras długowłosych lub w okresie linienia dobrze jednak pomóc swojemu kotu zadbać o higienę przy pomocy szczotki lub grzebienia. Wiele kotów wprost uwielbia szczotkowanie i odczuwa tę czynność niczym zabieg w SPA. Na wszelki wypadek miej pod ręką nożyczki do przycinania pazurów: jeśli kotu szybko rosną pazury i nie ulegają one odpowiedniemu ścieraniu, musisz działać: skróć je, zanim kot zacznie boleśnie wczepiać się nimi w różne powierzchnie. Uważaj, aby podczas tej czynności nie naruszyć naczyń krwionośnych; jeśli czujesz się niepewnie, skorzystaj z pomocy weterynarza.
Komfort i zabawa: Jakich mebli i drapaków potrzebuje mój kot?
Twój kociak przesypia znaczną część dnia. Dlatego dobrze dobierz dla niego legowisko. Koty często preferują miejsca do spania, w których mogą się całkowicie skryć – tzw. budki lub domki – lub przynajmniej miejsca z zachodzącą wyżej krawędzią. Ta boczna podpora utrzymuje kocie ciało podczas snu i drzemki i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Kocie legowiska, kosze, budki i kanapy są dostępne w rozmaitych kształtach i materiałach. Pamiętaj jednak o higienie: legowisko dla kota musi być łatwe w czyszczeniu, a tkaniny, z których jest wykonane, muszą nadawać się do prania.
&nbps;
W domu znaleźć się musi także drapak: to miejsce na relaks, pedicure i zabawę w jednym – w miarę możliwości powinien być usytuowany w centralnym punkcie mieszkania, z którego kot będzie mógł obserwować całe swoje terytorium. Za punkt obserwacyjny służą różne leżanki i budki. Ważne jest również to, aby konstrukcja była wyposażona w odpowiednią powierzchnię do drapania, o którą kot będzie mógł ostrzyć swoje pazurki. Nie bagatelizuj znaczenia tej kociej potrzeby – Twoje meble na pewno Ci podziękują.
&nbps;
Oprócz stojącego drapaka warto w miarę możliwości umieścić w mieszkaniu także inne drapaki w formie deseczek na ścianę. Również drapaki w wersji stojącej są dostępne w różnych wariantach i kategoriach cenowych. Pamiętaj też o kocich zabawkach. Do klasyków zalicza się piłeczki, małe materiałowe zwierzątka zaprojektowane specjalnie dla kotów oraz wędki, czyli pręciki z umieszczoną na końcu przynętą z pluszu lub piórek. Najważniejsze jest jednak to, by oprócz tych wszystkich elementów wyposażenia, zapewnić kotu towarzystwo człowieka, z którym będzie się mógł bawić.