Kot rosyjski niebieski – charakter, pielęgnacja, żywienie

05.06.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Szary kot stojący na łące i oglądający się przez ramię

Kot rosyjski niebieski czaruje szmaragdowym spojrzeniem i srebrzyście połyskującą sierścią. Choć trudno w to uwierzyć, jego szlachetny wygląd jest niemal w całości dziełem natury – podobnie jak i wspaniały charakter. Łagodny, czuły, obdarzony wrodzonym wdziękiem oraz wysoką inteligencją, a przy tym wesoły i skory do zabawy. Dla kogo rosyjski niebieski kot będzie idealnym towarzyszem? Najważniejsze informacje o rasie znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze informacje o kocie rosyjskim niebieskim

PodsumowanieKot rosyjski niebieski

Rasa
Rosyjski niebieski
Kraj pochodzenia
Rosja
Wielkość
Średniej wielkości; wysokość w kłębie: 20 – 30 cm u kotek, 30 – 40 cm u kocurów
Waga
Kotka od 2,5 – 4 kg, kocur od 4 do 6 kg
Budowa ciała
Smukła, muskularna, małe łapy, długie kończyny
Kształt głowy
Kanciaste, duże uszy, typowy „uśmiech” ze względu na wydatne poduszki z wąsami
Oczy
W kształcie migdałów, od jasnozielonych do szmaragdowych
Sierść i umaszczenie
Podwójna, jedwabista sierść w jednolitym, niebieskoszarym kolorze z wyraźnym, srebrnym połyskiem tworzonym przez bezbarwne końcówki włosów
Pielęgnacja sierści
Cotygodniowe szczotkowanie
Cechy szczególne
Bardzo wrażliwy, potrzebuje intensywnego kontaktu z opiekunem, nie jest kotem dla początkujących
Charakter
Spokojny, wesoły, czuły i inteligentny

Kot rosyjski niebieski – pochodzenie i historia

Kot rosyjski niebieski (russian blue), określany niekiedy również jako kot archangielski lub kot maltański, to rasa wywodząca się z europejskich terenów północnej Rosji – a dokładnie Archangielska. Do zachodniej części Starego Kontynentu koty zawitały dzięki marynarzom. W 1860 r.  sprowadzili je oni do Wielkiej Brytanii. W 1875 r. koty rasy rosyjskiej zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie.

Już około 1900 r. zwierzęta, nazwane oficjalnie mianem rosyjskich kotów niebieskich, cieszyły się powodzeniem zarówno na dworze carskim, jak i wśród brytyjskiej szlachty. W 1937 r. kota rosyjskiego niebieskiego uznano za samodzielną rasę.

Krzyżówki z kotami syjamskimi oraz brytyjskim i europejskim kotem krótkowłosym pozwoliły ocalić rasę będącą w zaniku po II wojnie światowej. Obecnie istnieją trzy typy hodowlane kota rosyjskiego niebieskiego: wariant angielski (najbardziej zbliżony do pierwotnego), typ syberyjsko-skandynawski oraz rzadki jeszcze w Europie typ amerykański.

Rosyjski niebieski kot – charakterystyka rasy

Kot rosyjski niebieski to naturalna rasa kotów o znikomym wpływie człowieka, ukształtowana przede wszystkim przez surowe warunki klimatyczne rodzimych terenów. Zgodnie z federacją FIFe, russian blue (RUS) zaliczany jest do III kategorii w klasyfikacji – kotów krótkowłosych i somalijskich.

Jak wygląda kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski to średniej wielkości kot krótkowłosy – pełen gracji i wdzięku. Budowa jego ciała jest harmonijna, sama zaś sylwetka wydłużona i smukła z widocznie zarysowanymi mięśniami. Delikatny tułów russian blue osadzony jest miękko na szczupłych kończynach zakończonych owalnymi łapami z poduszkami w kolorze lawendy.

Głowa w kształcie klina, choć mała, koresponduje proporcjonalnie ze szlachetnym ciałem rosyjskiego kota niebieskiego. Szyja jest długa, czoło płaskie, nos prosty, broda wyraziście zaznaczona, z kolei uszy – szpiczaste i wysoko osadzone, pokryte srebrzystymi, cieniutkimi włosami.

Jednym z największych znaków rozpoznawczych russian blue są jego oczy – duże, w kształcie migdałów, o jasnej i czystej tęczówce, wybarwionej na żywy, jasnozielony, agrestowy odcień.

Niezwykłe spojrzenie rosyjskich niebieskich kotów dopełnia sierść – krótka, gęsta i pluszowa w dotyku. Srebrzysty połysk futerka to efekt tippingu – końcówki włosów kotów z natury bezbarwne. Zgodnie ze wzorcem rasy, dopuszczalne jest wyłącznie jednolite umaszczenie niebieskoszare oraz szare. Toleruje się nieznaczne pręgowanie na ogonie.

Wyjątkowość sierści rasy nie sprowadza się jednak do samego koloru. Włosy okrywy wierzchniej rosyjskich kotów niebieskich są tej samej długości, co podszerstek. To sprawia, że sierść w charakterystyczny sposób nieco odstaje od ciała. Tak zwane „podwójne futro” nie występuje u żadnej innej rasy kotów – mogą nim pochwalić się wyłącznie koty rosyjskie niebieskie.

Arystokratyczny wygląd kota rasy rosyjskiej doskonale podkreślają jego pełne gracji postawa oraz chód. Wszystko to sprawia, że rasa prezentuje się wyjątkowo szlachetnie i elegancko.

Jaki charakter ma kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski to łagodny kot o zrównoważonym temperamencie – wrażliwy i niezwykle inteligentny. Ceni sobie spokój i nie lubi zbytniego gwaru. Mocno przywiązuje się do wybranego przez siebie człowieka, nie odstępując go na krok, wiernie towarzysząc mu praktycznie we wszystkich możliwych aktywnościach w ciągu dnia. Jego zaufanie trzeba jednak zdobyć – niebieski rosyjski kot bardzo świadomie wybiera, z kim spędza swój czas. W stosunku do obcych jest początkowo dość powściągliwy i zdystansowany.

Mały kot rasy rosyjskiej to żywe srebro. I choć w miarę upływu lat jego temperament trochę się uspokaja, również w zaawansowanym wieku pozostaje niezwykle skory do zabawy.

Jak dbać o kota rosyjskiego?

Kot rosyjski niebieski ma naturę prawdziwego domatora. Z tego też względu, z powodzeniem zadowoli się mieszkaniem – najlepiej z dostępem do odpowiednio zabezpieczonego balkonu, z którego będzie mógł obserwować okolicę. Aby urozmaicić mu domowy rewir, warto uatrakcyjnić przestrzeń mieszkania w pionie. Rozstawione drapaki dla kota w różnych miejscach, połączone z kocimi meblami i mniejszymi półkami na ścianę, stworzą rosyjskiemu kotu prawdziwy plac zabaw do skoków, wspinaczek i ostrzenia pazurów w miejscach do tego przeznaczonych.

Nie lubi samotności i potrzebuje towarzystwa swoich opiekunów oraz innych kotów – a także regularnych pieszczot. Rosyjskiego kota niebieskiego nie należy zostawiać zbyt długo samego w domu. Na czas nieobecności, warto zapewnić mu różne atrakcje. Poszukiwanie przysmaków ukrytych w zakamarkach tunelu dla kotów, maty węchowej w różnych częściach mieszkania zajmą głowę stęsknionego za opiekunem kota rosyjskiego. Czas wypełnić mu mogą także inne akcesoria – na przykład inteligentne zabawki dla kotów.

Duże znaczenie dla niebieskiego rosyjskiego kota ma również sama zabawa z opiekunem. Polowanie na uciekające sznureczki, myszy do zabawy i piłki czy wędka z piórkami nie tylko zaspokoi jego potrzebę łowiecką, ale i zadba o dobrą kondycję. Bawiąc się z kotem trzeba pamiętać o tak zwanym domknięciu cyklu łowieckiego – po upolowaniu zabawki należy podać mu wypadający w danym czasie posiłek lub ulubiony przysmak dla kotów.

Niebieski rosyjski kot przywiązuje wagę do niezmiennego porządku dnia. Mimo niesamowitej skoczności, russian blue jest bardzo ostrożny – gdy dokonuje eksploracji, można być spokojnym o porcelanę. Jeżeli ma okazję, chętnie śpi pod przykryciem – najlepiej w łóżku. Kompletując dla niego wyprawkę, warto więc zaopatrzyć się nie tylko w standardowe legowisko dla kotów, ale i mięciutki kocyk.

Pielęgnacja rosyjskich kotów niebieskich

Wbrew pozorom, gęste, podwójne futerko rosyjskich kotów niebieskich nie jest wymagające w pielęgnacji. Aby usunąć martwą sierść, wystarczy cotygodniowe szczotkowanie przy pomocy standardowej szczotki typu pudlówka. Nieco częściej kota trzeba wyczesywać w okresie linienia.

Kot rosyjski niebieski nie wymaga kąpieli. Wyjątkiem są wyraźnie wskazania, jak mocno zabrudzona okrywa lub problemy dermatologiczne. Zalecane są natomiast regularne kontrole uszu i oczu, a w razie potrzeby – przycinanie pazurów. Aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać pupila do mycia zębów przy pomocy dedykowanych produktów do pielęgnacji zębów dla kotów – szczoteczki i pasty.

Jaka karma dla kota rosyjskiego niebieskiego?

Kot rosyjski niebieski powinien być żywiony wyłącznie wysokiej jakości karmą wysokomięsną. Jego dieta może opierać się na gotowych produktach dla kotów (przede wszystkim karmie mokrej) lub BARFie. Decydując się na podawanie pupilowi surowego mięsa, należy zadbać o uzupełnienie posiłków odpowiednimi suplementami dla kotów.

Sięgając po gotową karmę, należy ze szczególną starannością sprawdzić jej skład. Niskiej jakości pokarm odbije się zarówno na zdrowiu kota rosyjskiego, jak i kondycji jego skóry oraz kolorystyce sierści. Ważne jest przede wszystkim to, aby w jej recepturze dominowało białko zwierzęce, pochodzące głównie z mięsa oraz w mniejszej ilości z podrobów. Niemniej istotna jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych – przede wszystkim omega-3 i omega-6.

Duże znaczenie w diecie kotów rasy rosyjskiej ma odpowiednia podaż fosforu oraz jego stosunek do wapnia. Warto wybierać przede wszystkim takie karmy dla kotów, które utrzymują je na obniżonym poziomie. Z uwagi na fakt, że dzienne zapotrzebowanie na składniki (w tym wspomniane pierwiastki) różni się w zależności od wieku i stanu zdrowia kota, wszelkie zmiany w żywieniu konsultować warto w pierwszej kolejności z lekarzem weterynarii i specjalistą ds. żywienia.

Eine Nahaufnahme einer Katze.

Koty rasa rosyjska – zdrowie i choroby

Rosyjskie koty niebieskie cieszą się na ogół bardzo dobrym zdrowiem. Z uwagi na fakt, że jest to rasa naturalna, nie wykazuje ona szczególnych predyspozycji do chorób genetycznych. Podobnie jak u innych kotów, także i u rosyjskich niebieskich mogą wystąpić problemy z niewydolnością nerek lub kamica moczowa. Niektóre koty rasy rosyjskiej mają tendencję do zatruć – z tego też względu należy dbać o regularność szczepień i odrobaczania.

Ile kosztuje rosyjski niebieski kot?

Cena kota rosyjskiego niebieskiego waha się zwykle od 4000 do 5000 złotych – w zależności od hodowli i jej renomy, lokalizacji albo sukcesów wystawowych rodziców.  Jeszcze przed wzięciem malucha do domu, należy upewnić się, że wybrana hodowla kotów rosyjskich niebieskich jest legalna. Poświadczeniem, że dany hodowca działa odpowiedzialnie, profesjonalnie i dba o dobrostan zwierząt, jest jego przynależność do World Cat Congress (WCC). Jedną z uznanych federacji, która podlega pod WCC, jest Fédération Internationale Féline (FIFe).

Kot rosyjski niebieski - najczęściej zadawane pytania

Jaki kolor oczu ma kot rosyjski niebieski?

Jedynym akceptowalnym wariantem wybarwienia tęczówki u rosyjskich kotów niebieskich jest żywy, czysty, jasnozielony kolor.

Jakie są koty rosyjskie niebieskie?

Koty rosyjskie niebieskie to inteligentne, spokojne oraz łagodne zwierzęta. Są czułe, wrażliwe i bardzo związane ze swoim opiekunem. Pragną jego uwagi, a także pieszczot. Uwielbiają zabawy, w tym wspinaczki na najwyższe drapaki dla kotów. Przywiązują się do ustalonego rytmu dnia.

Po czym poznać kota rosyjskiego?

Wyróżnikami kota rasy rosyjskiej są w szczególności jasnozielone oczy w kształcie migdałów, podwójne futro ze srebrzystym połyskiem oraz lawendowe poduszki łap.

Ile waży kot rosyjski niebieski?

Zgodnie ze standardem rasy uznawanym przez FIFe, waga dorosłego kota rosyjskiego powinna mieścić się w przedziale 2,5 – 4,5 kg.

Czy kot rosyjski niebieski uczula?

Rosyjskie koty niebieskie znajdują się w grupie ras szczególnie polecanych dla alergików. W porównaniu do innych zwierząt, w niewielkim stopniu gubią sierść, a w ich ślinie obecny jest znikoma zawartość uczulającego białka Fel d1. Nie są jednak w pełni hipoalergiczne.

Czym czesać kota rosyjskiego?

Do wyczesywania sierści russian blue dobrze sprawdzi się klasyczna pudlówka oraz gumowa rękawica.

Czy kot rosyjski niebieski linieje?

Pomimo gęstej okrywy i podszerstka, rosyjskie koty niebieskie linieją w znikomym stopniu. Nieco więcej sierści gubią w czasie wymiany futerka – wciąż są to jednak niewielkie ilości.

Jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie?

Rosyjskie koty niebieskie to rasa długowieczna. Średnia długość życia jej przedstawicieli wynosi w granicach 15 – 18 lat. Niektóre osobniki są jednak w stanie dożyć nawet i dwóch dekad.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?