Kot norweski leśny – kot z dzikich ostępów!
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Czy chcieliby Państwo mieć kota o wyglądzie pierwotnym, a mimo to oddanego, o przyjaznym charakterze? Półdługowłosy kot norweski leśny o rysich uszach jest zwierzęciem wyjątkowej urody. Wygląda wprawdzie, jak gdyby przybył prosto z dzikich ostępów, jest to jednak prawdziwy futrzak o łagodnym usposobieniu. Tym, co tak fascynuje miłośników Norwega, jest również wielowiekowa historia tego leśnego zwierzaka, który reprezentuje jedną z największych kocich ras.
Historia kota norweskiego leśnego
Od niepamiętnych czasów podania i pieśni opiewają je jako leśne, baśniowe i czarodziejskie koty. Ich protoplastami były prawdopodobnie koty krótkowłose, które na północne obszary przywędrowały z Europy Środkowej. Ale nie ma co do tego zupełnej pewności. Surowy klimat Skandynawii przyczynił się do tego, że sierść tych kotów ewoluowała, stając się dłuższa i gęstsza. Ponieważ kot norweski leśny coraz częściej parzył się z krótkowłosymi kotami domowymi, w latach trzydziestych niektórzy norwescy hodowcy podjęli starania o ocalenie ich genów. Pierwszy kot leśny pojawił się na wystawie jeszcze przed drugą wojną światową. Międzynarodowa organizacja FIFe uznała pierwszego kocura w 1977 r. Jego wizerunek pokazywano nawet w wiadomościach telewizji norweskiej. Przedstawiciele rasy żyją również jeszcze na wolności w norweskich lasach, z dala od ludzi. Ponadto kot norweski leśny mocno nawiązuje wizualnie do żbika europejskiego.
Wygląd kota norweskiego leśnego
Cechą charakterystyczną kota norweskiego leśnego są uszy, na zakończeniach których wystają „tufki”. Eleganckiej piękności kotom z dalekiej północy dodają „koszula”, „kryza” i „portki”. Te pojęcia oznaczają puszyste atrybuty, które zdobią zimowe futerko kota norweskiego leśnego na szyi, piersi i tylnych kończynach. W tych miejscach miękki, gęsty podszerstek w okresie chłodów jest szczególnie obfity i pokrywa się długimi, tłustawymi wąsikami. Chronią one kota przed wilgocią. Także pod innymi względami piękny Norweg doskonale dostosował się cieleśnie do egzystencji w chłodnych lasach swojej ojczyzny: jego tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie. To dodaje kotom dużej skoczności, czyniąc z nich wybornych łowców. W zimie pomagają im także szerokie łapy, które lepiej rozdzielają ciężar kotów na śniegu.
Spektrum barw i wzorów dozwolone przez standardy hodowli kota norweskiego leśnego jest dość szerokie: nie uznaje się tylko takich wariantów kolorystycznych, jak czekoladowy, cynamonowy, liliowy i płowy.
Kot norweski leśny: charakter
Mimo dzikiego kociego wyglądu zwierzęta te są znane z łagodnego i przymilnego charakteru. To prawdziwe pieszczochy, które domagają się od opiekunów uwagi i czułostek. Warto zaplanować również dużo czasu na zabawę. Przyjazne usposobienie i wyrazisty charakter czynią z kotów norweskich leśnych przyjemnych współlokatorów. Uchodzą za wyjątkowo towarzyskie, wobec czego zasadniczo nie zaleca się trzymania ich bez kocich kolegów.
Kot norweski leśny: chów i pielęgnacja
Kot norweski leśny wspina się, skacze i ma dużą potrzebę ruchu. Ze względu na rozmiary tych atletów stałe przebywanie w mieszkaniu będzie dla nich uciążliwe. Chyba że udostępni się im naprawdę sporo miejsca. Drapaki i przedmioty zachęcające do wspinania muszą być odpowiednio stabilne. Szczególnie wymagająca jest pielęgnacja w okresie wiosennego linienia: wówczas kot traci cały podszerstek. Zatem trzeba regularnie szczotkować futrzaka. Poza tym kot norweski leśny okazuje się łatwy w pielęgnacji i przystępny. Spodziewana długość życia wynosi w przybliżeniu 15 lat, a więc dość długo będzie można cieszyć się jego obecnością.