Kot kartuski: łagodny i nieskomplikowany

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kotek kartuski siedzący na krześle

Szare koty kartuskie oczarowują miłośników kotów od lat szlachetną aparycją, harmonijnością i silnym charakterem. Czują się znakomicie zarówno w rodzinach, jak i w samotności, są niewymagające i nieskomplikowane – są to więc zwierzaki odpowiednie dla osób bez doświadczenia z kotami.

Tak powstał kot kartuski

Te przyjazne szare koty pochodzą wprawdzie z Francji, jednakże nie mają nic wspólnego z mnichami z zakonu kartuzów, którym bardziej w smak była produkcja nalewek ziołowych, aniżeli hodowla tych zacnych zwierząt. W rzeczywistości hodowlę zainicjowało w 1920 r. pewne rodzeństwo, aczkolwiek dopiero w 1977 r. kot kartuski został uznany za odrębną rasę. W czasach wojny hodowla nie była łatwa, ponieważ pulę genów „rozcieńczyły“ szare brytyjskie koty krótkowłose oraz rosyjskie koty niebieskie. Dlatego też dziś zwraca się bacznie uwagę, by wytyczne rasowych cech kota kartuskiego były ściśle przestrzegane.

Kot kartuski: charakter i zachowanie

Te szare aksamitne futrzaki wyróżniają się na tle masy aktywnych i rozbrykanych kotów krótkowłosych swoją rozważną i spokojną naturą. Są dzięki temu idealnymi kotami dla rodziny, lubią dzieci i żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Kot kartuski dobrze znosi także kilka godzin w samotności, wymaga jednak uwagi i okazywania ciepła. W ogóle jest bardzo przywiązany i chodzi za swoim „ulubionym“ opiekunem po całym domu – niemal jak piesek. W zaawansowanym wieku koty te stają się przeważnie wyraźnie spokojniejsze, ale w żadnym wypadku nie chcą wycofać się z życia rodzinnego – mają tylko mniejszą tolerancję na zgiełk i pośpiech. Czasem określa się je mianem „samowystarczalnych“, co należy tłumaczyć tym, że lubią swobodę i spędzają dużo czasu na zewnątrz, wytyczając sobie przeważnie spory rewir.

Wygląd kota kartuskiego

Zasadniczo kot kartuski jest średniej wielkości i ma słuszną posturę. Nogi i pierś są mocno umięśnione, łapy stosunkowo duże. Zwieńczenia łap są ciemnoszare. Średniej wielkości uszy są wysoko osadzone na głowie. Dopuszczalne kolory oczu to wyłącznie odcienie żółci i bursztynu, zielony jest absolutnie zakazany. Oczy powinny być wydatne, jednakże nie nazbyt okrągłe. Chyba w przypadku żadnej kociej rasy kotka i kocur nie różnią się optycznie w tak dużym stopniu. Podczas, gdy kocury są duże, umięśnione i ze względu na szeroki nos i grube policzki mogą sprawiać imponujące wrażenie, kotki są mniejsze (przede wszystkim głowa!), smuklejsze i nieco bardziej urodziwe. Również nogi i ogon są w tym przypadku nieco krótsze. Ciemnoszara sierść kota kartuskiego jest krótka i charakteryzuje się gęstym podszerstkiem. Nie może natomiast wykazywać żadnych odznak ani wzorów.

Kot siedzący na pniu drzewa

Kot kartuski: chów i pielęgnacja

Nawet jeżeli sprawiają wrażenie spokojnych – koty kartuskie, szczególnie te młode, bawią się bardzo chętnie! Dlatego należy zadbać, by miały wystarczająco dużo zabawek i możliwości ruchu. Te sprytne koty lubią mieć ogląd sytuacji, zatem szczególnie zalecany jest drapak z wyżej umieszczonym siedziskiem. Potrzebują także większej liczby miejsc, gdzie mogą spokojnie schować się i w razie potrzeby odpocząć od codziennego zgiełku. Ponieważ są wyszkolonymi myśliwymi, ucieszą się z wyjścia na zewnątrz, ale dzięki łagodnemu usposobieniu doskonale sprawdzą się także w mieszkaniach.

Ważne: ponieważ w wielu przypadkach koty z wiekiem stają się leniwe, należy zwrócić uwagę, by odpowiednio dawkować karmę i nie doprowadzić do nadwagi. Pielęgnacja kotów kartuskich jest zupełnie nieskomplikowana, wystarczy szczotkować je raz w tygodniu.

PodsumowanieKot kartuski

Nazwa
Chartreux (kot kartuski)
Pochodzenie
Francja
Rozmiar
średniej wielkości
Waga
od 4 do 7 kg (kocur i kotka)
Oczy
bursztynowe
Sierść
krótka, gęsta, podszerstek przez cały rok
Kolor
wyłącznie szaroniebieski
Charakter
spokojny, łatwo się przywiązuje
Hodowla
kot domowy i wychodzący

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?