Jak często należy wymieniać żwirek dla kotów?

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Katzenstreu und Streuschaufel.

Kiedy kot opuszcza kuwetę z ulgą, pozbywa się małego balastu. Z kolei właściciel kota zastanawia się, co zrobić z jego odchodami i moczem. Bez obaw! Dzięki odpowiednim zabiegom sprzątanie szybko staje się rutyną. Usuwanie kocich nieczystości nie jest w rzeczywistości tak skomplikowane.

Jak często powinno się wymieniać żwirek dla kotów?

Kot bez problemów z trawieniem zazwyczaj korzysta z kuwety raz lub dwa razy dziennie na wypróżnienie i około pięć razy na oddawanie moczu. Oczywiście częstotliwość korzystania z toalety różni się w zależności od zawartości błonnika w diecie kota, jego wieku i nawyków. Tak długo, jak zwierzę nie odbiega znacząco od tej zalecanej normy, jest ona wskaźnikiem zwykłego „stopnia zanieczyszczenia” kuwety.

Częstotliwość wymiany żwirku zależy od warunków panujących w danym miejscu, stopnia zapotrzebowania i intensywności korzystania z kuwety przez zwierzę. Jeśli z kuwety korzysta tylko jeden tygrysek, wystarczy raz dziennie przy użyciu łopatki sprawdzić żwirek i przesiać materiał stały, tj. kał i grudki powstałe z moczu. Jeśli w domu jest kilka kotów i korzystają one z tej samej kuwety, należy sprawdzać ją dwa lub trzy razy dziennie. Również jeśli kot cierpi na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i często się wypróżnia lub oddaje mocz, należy szybko oczyścić kuwetę dla zachowania higieny. W miejsce usuniętego wraz z odchodami żwirku należy wsypać nowy. Całkowita wymiana żwirku w kuwecie powinna mieć miejsce co najmniej dwa razy w miesiącu, również w zależności od liczby kotów.
W przypadku stosowania niezbrylającego żwirku należy codziennie usuwać kał, a żwirek należy wymieniać znacznie częściej – co najmniej raz w tygodniu. Przy okazji opróżniania kuwety należy dokładnie

Eine Katze sitzt im Katzenklo.

W jaki sposób mogę wyrzucić zużyty żwirek dla kotów?

Odpady domowe:
Mülltonnen.
Odpady domowe:

Najbezpieczniejszą metodą usuwania zużytego żwirku dla kotów jest wrzucenie do odpadów domowych. Resztki z kuwety, jeżeli to konieczne, zapakowane oddzielnie, należy również wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na odpady mieszane.

Toaleta:
Eine Badezimmer im Vordergrund ist die Toilette.
Toaleta:

Można również wyrzucić kocie odchody do toalety, jeśli używamy żwirku naturalnego, ale nie sam żwirek! Żwirek zbrylający gęstnieje w toalecie – i istnieje ryzyko jej uszkodzenia i zatkania.

Pojemnik na odpady organiczne:
Eine braune Mülltonne.
Pojemnik na odpady organiczne:

Jeśli używają Państwo naturalnego żwirku wykonanego z materiału ulegającego biodegradacji, można wyrzucić resztki z kuwety dla kotów do pojemnika na odpady organiczne. Ale uwaga: nie wszędzie jest to dozwolone! Należy zapytać lokalną firmę zajmującą się usuwaniem odpadów, czy można je w tym celu wykorzystać.

Kompostowanie w domu:
Ein Kompost mit Katzenstreu.
Kompostowanie w domu:

Jeśli mają Państwo taką możliwość, zużyty żwirek z materiału ulegającego biodegradacji można przerobić na kompost. Warto dobrze to jednak przemyśleć – kompost może gromadzić substancje, które nie powinny dostać się do łańcucha pokarmowego, na przykład poprzez rabaty warzywne. Jeśli potrzebują Państwo kompostu wyłącznie do roślin ozdobnych, powyższa metoda utylizacji jest do przyjęcia.

Jakie są dodatkowe sposoby na pozbycie się żwirku dla kotów?

Łopatki do żwirku

Łopatki do żwirku są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu o perforowanej powierzchni. Łopatki przeznaczone są do różnej grubości granulek. Warto kupić zarówno łopatkę do grubego, jak i drobnego żwirku: pierwsza usunie grubsze nieczystości, z kolei druga te drobniejsze. Im więcej żwirku przesieje się łopatką, tym dłużej można go używać.

Pojemnik na żwirek

Pojemnik na żwirek dla kotów redukuje do minimum wysiłek związany z usuwaniem nieczystości po kocie. Kto tego nie zna: codziennie zbieranie zbrylonego żwirku, zamykanie worka i wyrzucanie do kosza na śmieci. Świetnym rozwiązaniem tego uciążliwego problemu jest pojemnik na żwirek z wielowarstwową, nieprzepuszczającą powietrza wkładką foliową, w której można zbierać brudny żwirek do dwóch tygodni – całkowicie higienicznie i bez nieprzyjemnych zapachów. W ten sposób nie trzeba codziennie wyrzucać nieczystości po kocie do pojemnika na śmieci.

Wkładki do kuwety

Wkładki do kuwety to dość nowy produkt na rynku: wkładki z włókniny działają podobnie jak „pieluszki“ – umieszcza się je na dnie kuwety i wyrzuca wraz z całym żwirkiem, co znacznie ułatwia czyszczenie. Okazuje się, że niektóre koty mogą potraktować włókninę jako ciekawą zabawkę. Warto więc wypróbować produkt z własnym kotem.

Neutralizator zapachów

Neutralizator zapachów w postaci proszku lub aerozolu to ratunek dla ludzkiego nosa. Produkty te są przeznaczone do dna wanny i warstwy wierzchniej żwirku, niektóre mają również działanie dezynfekujące. Ich stosowanie może jednak prowadzić do tego, że kot nie będzie korzystał z kuwety, ponieważ ich zapach nie jest dla niego przyjemny.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?