Gdy kot oddaje mocz – znaczenie terenu a czystość

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Katze liegt vor dem Fenster

Mała kałuża na podłodze, zdradliwe plamy na meblach i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach – najwyraźniej kocur przyjął męską postawę i oznaczył teren. Jest to całkowicie naturalne zachowanie u niekastrowanych zwierząt, ale może sprawić, że harmonijne życie człowieka z pupilem w domu zostanie poddane ciężkiej próbie.

Jaką rolę u kotów odgrywa znaczenie terenu?

Podobnie jak w przypadku większości ssaków, mocz futrzaków odgrywa ważną rolę w komunikacji: zawarte w nim substancje zapachowe i feromony dostarczają ważnych informacji o innych ssakach, które pozostawiły ślad. Mocz kotki, na przykład, dostarcza informacji na temat jej gotowości do poczęcia; samce używają moczu do oznaczenia własnego terytorium i ostrzeżenia nieodpowiednich konkurentów. W tym celu spryskują z podniesionym ogonem różne miejsca – ściany, drzewa, a nawet szafkę w salonie. Również niekastrowane kotki od czasu do czasu znaczą teren. Znakowanie jest zjawiskiem, które należy odróżnić od ogólnej nieczystości. Demonstracyjne oddawanie moczu w mieszkaniu ma zwykle inne przyczyny, ale zasadniczo tę samą funkcję: kot chce zwrócić na siebie uwagę, coś powiedzieć lub po prostu wyrazić swoje zdanie.

Kot wyciągający się na łóżku

Jak odzwyczaić kota od znaczenia terenu?

Jeśli kot znaczy w mieszkaniu, a więc dość celowo spryskuje przedmioty, jest to zazwyczaj oznaka braku bezpieczeństwa. Gdyby kot czuł się bezpiecznie na swoim terytorium, nie musiałby znakować go jako własne wobec innych kotów lub współlokatorów.

Ponadto wrażliwe koty mogą również traktować ludzkich „intruzów” jako terytorialnych rywali. Jeśli zwierzę wciąż znaczy to samo miejsce, warto spróbować je do niego zniechęcić. Na rynku dostępne są aerozole odstraszające, których zapach działa na koty. Jeśli kot nie jest zwierzęciem hodowlanym, można rozważyć kastrację. Kastrowane koty zwykle nie znaczą już terenu. Jednak zdarzają się rzadkie przypadki, w których takie wyuczone zachowanie jest praktykowane również po kastracji.

Jak nauczyć kota czystości?

Koty zwracają szczególną uwagę na higienę kuwety. Nawet koty wychodzące na zewnątrz bardzo poważnie podchodzą do swoich spraw i zakopują swoje ślady. Nawet małe kocięta uczą się od matki, jak korzystać z kuwety, i w bardzo krótkim czasie zapamiętują, gdzie się znajduje i do czego służy, nawet w nowym środowisku. Jeśli w domu pojawia się nowy kot, który musi dopiero nauczyć się korzystać z własnej kuwety, należy uzbroić się w cierpliwość: małego tygrysa trzeba umieścić w kuwecie natychmiast po posiłku lub drzemce i nie usuwać od razu śladów: w ten sposób kociak będzie mógł połączyć zapach z miejscem przeznaczonym na toaletę. Jeśli jednak kociak oddał mocz w „zakazanych” miejscach w mieszkaniu, zapach musi być z nich natychmiast usuwany, aby w ogóle nie dochodziło do pomyłek. Alkohol lub aerozol do pomieszczeń przykrywa sygnały zapachowe.

Eine Katze liegt auf dem Rücken.

Pod żadnym pozorem nie powinno się karcić ani karać zwierzęcia. Starszy, doświadczony kot, zakładając, że przeszedł udaną socjalizację, szybko pojmie, jak korzystać z kuwety. Na początku najlepiej stosować żwirek dla kotów z poprzedniego domu.

Czy nieczystość jest oznaką choroby?

Jeśli strumyki i plamy pojawiają się stosunkowo nagle i namnażają się, a kot był wcześniej wzorowo wyszkolony, istnieje podejrzenie choroby pęcherza moczowego, nerek lub nietrzymania moczu. Kotu nie udaje się dotrzeć do kuwety na czas i oddaje mocz na miejscu. W takich przypadkach zwierzę powinien zbadać weterynarz. Jeżeli wykluczone są przyczyny organiczne, spontaniczna nieczystość często ma podłoże psychologiczne.

Czasem powodem nieczystości jest po prostu protest kota przeciwko okolicznościom życiowym, których nie chce zaakceptować i które są niejasne dla właściciela.

Ustalenie przyczyny nieczystości jest często rozwiązaniem problemu.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?