Odżywianie dla kociąt i kotów seniorów: wskazówki na każdy etap życia
15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty
Małe, odkrywające świat koty są w ciągłym ruchu. A co za tym idzie, mają szybką przemianę materii i odczuwają nieustannie wilczy (tudzież koci) apetyt. Tak długo, jak bar mleczny „Mama” jest w zasięgu kociego pyszczka, kocięta mogą zaspokajać tam swój apetyt w regularnych odstępach czasu
Gdy jednak nadchodzi moment przejścia na karmę, sytuacja się komplikuje: z jednej strony młody kot musi nauczyć się jeść stały pokarm. Ponadto, karma dla kotów musi być dokładnie dostosowana do potrzeb rosnącego organizmu. Seniorzy również potrzebują specjalnej karmy: musi być ona odpowiednia dla zwierząt o ograniczonej aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach uwzględniać również braki w uzębieniu. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak zatroszczyć się o zarówno te najmłodsze, jak i najstarsze koty.
Jak długo kocięta potrzebują osobnej diety?
W pierwszych tygodniach i miesiącach życia odpowiednie odżywianie z zastosowaniem dopasowanej karmy jest niezbędne dla zdrowego rozwoju kociąt. W trudnych przypadkach konieczne może się okazać rozpoczęcie karmienia jeszcze wcześniej. Przykładem może być sytuacja, w której kocia mama ma zbyt mało mleka lub muszą Państwo zająć się osieroconymi kociętami. Należy wtedy sięgnąć po specjalne mleko zastępcze.
Pomiędzy czwartym a ósmym tygodniem życia ma miejsce powolne przejście z karmienia mlekiem matki na karmę. Kocięta zaczynają interesować się miską swojej matki i przez pewien czas odżywiają się na przemian jej mlekiem oraz pokarmem stałym. Produkcja mleka u kotki powoli ustaje.
W okresie pomiędzy ósmym a dziesiątym tygodniem kocię może w pełni przejść na odżywianie karmą. Należy zacząć od podania wysokiej jakości pełnoporcjowej karmy dla juniorów. Producenci oferują szeroką gamę tego rodzaju specjalnych produktów dla kocich niemowląt.
Dopiero w okolicy siódmego miesiąca kocię jest gotowe do przejścia z karmy dla juniorów na karmę dla dorosłych kotów. Niezastosowanie się do tej zasady może spowodować poważne niedobory, jak wyjaśniono poniżej. Należy wykorzystać fazę zmiany pokarmu do tego, aby przybliżyć kociakowi jak najwięcej różnych smaków i marek. Wczesne zasmakowanie przez kota różnorodności pokarmów zapobiega wadom żywieniowym u dorosłego zwierzęcia. Niektóre koty są jednak wrażliwie na ciągłe zmiany i reagują na nie biegunką. W takiej sytuacji warto poprosić weterynarza o radę.
Co jest wyjątkowe w żywieniu kociaków?
Pierwsza faza życia kociaka składa się głównie z dwóch elementów, którymi są odkrywanie świata i rozwój fizyczny. W ciągu kilku miesięcy malutkie, bezradne małe zwierzę staje się energicznym, zwinnym stworzeniem, które podbija świat. Ciężar ciała się zwielokrotnia, a początkowe dreptanie przeradza się w zapierającą dech w piersiach sprawność fizyczną i atletyczne wyczyny. Wszystko to może rozwijać się zdrowo tylko wtedy, gdy kociak otrzyma karmę zawierającą wszystkie ważne składniki w proporcjach dostosowanych do jego wieku. Kociak ma około dwukrotnie większe zapotrzebowanie na energię niż dorosły kot. Karma dla najmłodszych kotów ma odpowiednio zwiększone wartości odżywcze.
Mały żołądek kociaka gotowy jest do przyjmowania mniejszych porcji karmy, a na „porcję dla dorosłych” po prostu nie ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca. W przeciwieństwie do dorosłego kota, malec powinien być karmiony równomiernie małymi porcjami. Karma dla kotów powinna zawierać wysoce strawne białka. Dobrze przyswajalny pokarm uwzględnia szybki metabolizm kociaka i umożliwia spożycie jak największej ilości aminokwasów. Ponieważ każdorazowo może być spożywana tylko niewielka ilość pokarmu, a zapotrzebowanie energetyczne kociaka jest bardzo wysokie, należy upewnić się, że karma jest szczególnie bogata w energię. Kociak powinien od początku mieć swobodny dostęp do suchej karmy. Miażdżenie twardego pokarmu wzmacnia mięśnie żwaczy i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Należy upewnić się, że świeża woda jest zawsze dostępna. Jeśli kocięta dostaną tylko mokry pokarm w pierwszych tygodniach życia, może zostać osłabiony rozwój szczęki.
W jaki sposób mój kociak nauczy się jedzenia z miski?
Kocięta uczą się jeść z miski od ich matki poprzez obserwację i naśladowanie. Mimo to, tak jak ludzkie dzieci mają początkowo trudności z przechodzeniem z butelki na talerz i sztućce, tak miska może początkowo wprowadzić kocięta w zakłopotanie. Jest ku temu prosty powód: dopóki kociak pije z sutka matki lub musi być karmiony butelką, źródło pokarmu znajduje się poziomo przed pyszczkiem kociaka — lub nieco wyżej. Aby zjeść z miski, kociak musi opuścić głowę i podnieść kawałki pokarmu. Malec musi się tego nauczyć i wymaga to pewnej koordynacji. Jeśli są Państwo zmuszeni wychowywać kociaka bez pomocy kociej matki, potrzebna będzie mała sztuczka i odrobina cierpliwości. Należy wziąć trochę karmy dla kota na łyżkę i trzymać ją przed pyszczkiem kociaka w taki sposób, aby mógł on jeść z łyżki na poziomie nosa. Jeśli to zadziała, łyżkę opuszczamy coraz niżej, aż zwierzę opanuje spożywanie pokarmu „od dołu” i samodzielnie skorzysta z miski.
Na co należy zwracać uwagę przy karmieniu seniorów?
Od około ósmego roku życia kot nosi miano seniora. Ponieważ zdrowy kot żyje średnio od piętnastu do dwudziestu lat, okres podawania karmy dla seniorów trwa dość długo. Jednak od ósmego roku życia organizm kota się zmienia. Nawet jeśli zwierzę jest sprawne i zwinne, trawienie i metabolizm spowalniają. Również organy nie funkcjonują już tak dobrze.
Skład karmy dla seniorów charakteryzuje się mniejszą zawartością białka i fosforu, co odciąża pracę nerek. Na organizm zwierzęcia, które coraz wolniej się porusza dobrze wpływa karma o niższej wartości energetycznej. Powinna ona także zawierać łatwostrawne składniki. Dodatkowe podawanie suplementów diety w niektórych sytuacjach, na przykład podczas zmiany sierści, może być przydatne, ale powinno być konsultowane z weterynarzem.