Zabawka dla kota domowej roboty - Jak wykonać zabawkę dla kota
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Zabawa jest ważna nie tylko dla zachowania kondycji Państwa domowego tygrysa i sprawdzenia jego umiejętności łowieckich. Wspólne harce wzmacniają również więź między Państwem a zwierzęciem. Należy więc wykorzystywać każdą okazję, aby zająć swojego tygryska wspólną zabawą. Nie potrzebują Państwo do tego wcale drogich akcesoriów. Wystarczy odrobina zręczności i dostępne w domu materiały, aby samodzielnie wykonać zabawkę dla swojego pupila.
Jak samodzielnie wykonać zabawkę dla kota? Tak to się robi:
Podczas zabawy z kotem ważne są dwie rzeczy: po pierwsze, kot potrzebuje odmiany. W przyrodzie również nie goniłby codziennie tej samej myszy. Aby zabawa nie stała się nudna, futrzak potrzebuje więc wielu różnych zabawek. Warto mieć jednak na względzie, że koty nieszczególnie dbają o swoje rzeczy. Skoki, pazury, zęby i liczne próby „zabicia” zabawki sprawiają, że w stosunkowo krótkim czasie jej wygląd ulega znacznemu pogorszeniu. Z tego względu zabawki dla kotów nie są zbyt wytrzymałe.
Państwa sytuacja jest więc korzystna: kotu jest obojętne, czy bawi się luksusowym zakupem, czy zabawką, którą wykonali Państwo samodzielnie. Wiele zabawek można zrobić z całkiem prostych rzeczy, tworząc coraz nowsze połączenia delikatnych elementów z trwalszymi.
Ponadto: tworzenie zabawek dla kota sprawia dużo frajdy dzieciom i wzmacnia relację między zwierzakami a ich młodymi opiekunami.
Jakie samodzielnie przygotowane zabawki zajmą kota?
- Skarpetkowy teatr: stara skarpeta może znów stać się atrakcyjna – na przykład wtedy, gdy przyjmie postać myszy. Wystarczy owinąć dłoń szmatką, naciągnąć na nią skarpetową mysz i zaczaić się na kota. Domowy tygrysek z pewnością chętnie rzuci się do zabawy.
- Mysia dziura: Potrzebują Państwo kartonu i nożyczek. Proszę wyciąć kilka niewielkich otworów z każdej strony kartonu, włożyć do środka piórko i sprawić, aby pojawiało się raz tu, a raz tam. To fascynująca zabawa, która skłania kota do czajenia się, atakowania i „polowania”.
- Samodzielnie wykonana zdobycz: ciekawsze od zwykłej wędki dla kota jest własnoręcznie wykonane zwierzę do upolowania, które porusza się w inny sposób. Gumowa piłeczka przyozdobiona odrobiną puchu (przy pomocy nietoksycznego kleju!) w okamgnieniu stanie się podskakującym ptakiem. Rolki po papierze toaletowym owinięte papierem i skrawkami materiału – wężem.
- Zabawy światłem: w zaciemnionym pomieszczeniu do ekscytującej zabawy z kotem wystarczy samo światło. Niektóre koty z zachwytem polują na światło z latarki. Proszę pamiętać, aby po zabawie nagrodzić kota smakołykiem, ponieważ w przypadku zabawy światłem brakuje typowej „zdobyczy”.
- Origami: wystarczy zrobić kulkę lub pudełko z papieru i schować w nim smakołyk. Papierowe dzieło nie przetrwa zbyt długo, ale zabawa sprawi radość zwierzakowi.
- Zapachy: mogą Państwo przygotować materiałowe woreczki z interesująco pachnącą zawartością – na przykład wyczesaną sierścią nieznanego (ale niegroźnego) zwierzęcia jednego z Państwa przyjaciół, wysuszonymi ziołami lub ziemią.
Z jakich materiałów mogę samodzielnie przygotować zabawki dla kota?
Wybór materiałów odpowiednich do przygotowania zabawek dla kota jest duży i dostępny w każdym domu.
Poniżej kilka przykładów:
- Papier: kot może łapać kulki ze zmiętej gazety i rzucać nimi po podłodze.
- Tektura: klasyczną kocią zabawką są przede wszystkim kartony. Można wyciąć w nich wejścia i „okna” lub wykorzystać kilka sztuk, aby zbudować tunel.
- Piórka: z pomocą piórek z powodzeniem stworzą Państwo przynętę do wędki dla kota. Uwaga: Jeśli w domu mieszkają ptaki ozdobne, proszę zrezygnować z przynęty z piór.
- Skarpetki: skarpeta idealnie sprawdzi się w roli zabawki do przytulania. Jeśli dodatkowo włożą Państwo do niej kocimiętkę lub walerianę. Państwa futrzak będzie w siódmym niebie.
- Sprężyny: do długiej i stabilnej sprężyny, na przykład ze starego zeszytu, można z łatwością przymocować różne przedmioty: z piłeczki do tenisa stołowego zrobią Państwo na przykład gruszkę bokserską dla kota. Proszę jednak uważać, aby ze sprężyny nie wystawały żadne ostre końcówki, które mogłyby zranić zwierzę.
- Resztki materiału: kolorowe resztki materiału z koszyka na przybory do szycia, zebrane na patyku na kształt mopa, świetnie nadają się na polowanie i harce.
- Małe puszki z metalu lub tworzywa: puszki z szeleszczącą zawartością (ziarnami ryżu, suszonym grochem) to zabawki, którymi kot narobi hałasu.
- Naturalny materiał: jesienią ciekawymi obiektami kocich łowów są kasztany, orzechy lub jodłowe szyszki (nie powinny być zbyt małe, aby kot ich nie połknął).
- Kijki: różnej długości patyki mogą służyć jako podstawa kociej wędki lub innych przyrządów do zabawy na odległość.
- Dzwoneczki: rozbrzmiewające dzwoneczki sprawiają, że kocie zabawki stają się atrakcyjniejsze pod względem akustycznym. Należy upewnić się jednak, że dzwonek jest dobrze przymocowany i na tyle duży, że kot na pewno go nie połknie.
Na co muszę zwrócić uwagę, samodzielnie przygotowując zabawki dla kota?
Podczas majsterkowania proszę zrezygnować z materiałów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla kota. Należą do nich drobne, ostre i kanciaste elementy, jak igły, źle wczepione zszywki, zbyt małe przedmioty, które kot może połknąć (plastikowe perełki, kulki, kamyki, gumki i plastelina) oraz materiały metalowe lub syntetyczne (cekiny, folie, wstążki z poliestru, lameta).
Zabawkami z długimi wstążkami lub sznurkami futrzak może bawić się jedynie pod nadzorem. Powodem jest ryzyko uduszenia się – klasyczny kłębek wełny bardzo szybko może okazać się dla kota śmiertelną pułapką.
Kot nie powinien także nigdy bawić się plastikowymi reklamówkami. Może z łatwością połknąć lub udławić się ich kawałkami.