Ubezpieczenie kota: konieczność czy ekstrawagancja?

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Katze steckt ihren Kopf in einem Blumentopf und die Pflanze liegt daneben.

Mieszkając z kotem, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Kot uzyska pomoc w razie wypadku, a ubezpieczenie pokryje także szkody wyrządzone przez zwierzaka.

Ubezpieczenie kota: pomoc dla właściciela i dla zwierzęcia.

Czy masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym? Jeśli nie, pomyśl o tym, że w każdej chwili mogą zaistnieć przykre, nieprzewidziane okoliczności, które mogą mieć finansowe konsekwencje. Warto się zabezpieczyć przed takimi niecodziennymi zdarzeniami, wykupując polisę. Jeśli jesteś właścicielem kota, istnieje dodatkowe ryzyko, że to Twój zwierzak spowoduje szkody. W takiej sytuacji to Ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dlatego ubezpieczenie kota jest bardzo ważne.

Dlaczego właściciel odpowiada za szkody spowodowane przez kota?

Termin „odpowiedzialność” w tym przypadku oznacza, że ​​ktoś jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną innej osobie. Na przykład, jeśli istnieje konieczność leczenia poszkodowanego, osoba, która spowodowała szkodę, musi za nie zapłacić. Zgodnie z art. 431. § 1. kodeksu cywilnego za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada ta osoba, która sprawuje nad nim pieczę, nawet jeśli w danym momencie zwierzę nie było fizycznie pod jej nadzorem. Zatem jeśli Twój kot ucieknie z domu i w tym czasie zrobi komuś krzywdę, np. dotkliwie go podrapie lub pogryzie albo uszkodzi samochód sąsiadowi w czasie spacerów po okolicy, będziesz zobligowany do tego, aby pokryć koszty naprawy tych szkód. Dodatkowo poszkodowane osoby trzecie mogą także wnioskować o odszkodowanie. Mając na uwadze ryzyko poniesienia sporych kosztów, biorąc kota pod opiekę warto jednocześnie wykupić ubezpieczenie.

Jakie ubezpieczenie wykupić?

Koty z punktu widzenia ubezpieczyciela są tzw. ruchomością domową. Dlatego możesz wykupić ubezpieczenie mieszkania, które uwzględni Twojego kota w przypadku pożaru lub włamania. Innego rodzaju ubezpieczenie chroni Ciebie przed roszczeniami osób trzecich w przypadku, kiedy Twój kot wyrządzi im krzywdę lub zniszczy ich mienie. Na taką okoliczność warto wykupić OC w życiu prywatnym.

Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie kota w dwojaki sposób: wykupienie polisy mieszkaniowej z uwzględnieniem czworonoga oraz wykupienie dodatkowego OC w życiu prywatnym. Pierwsze ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty leczenia, transportu lub pochówku Twojego zwierzaka w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Drugie uchroni Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zachowań Twojego pupila.

Warto przyjrzeć się dokładnie umowie ubezpieczeniowej, jakiego rodzaju zdarzenia z udziałem kota obejmuje. Sprawdź, czy uwzględnione zostały przypadki, kiedy kot spowoduje swoim działaniem szkody o dużej wartości.

Co obejmuje ubezpieczenie w przypadku kota?

Wykupując polisę mieszkaniową należy zwrócić uwagę, czy obejmuje ona także ryzyka związane z posiadaniem kota. Agent ubezpieczeniowy z pewnością pomoże dostosować polisę do potrzeb właściciela. Z reguły ochrona finansowa obejmuje takie zdarzenia, jak pożar, zalanie, włamanie. Ubezpieczony może liczyć na pomoc w pokryciu kosztów opieki weterynaryjnej niezbędnej w takich przypadkach, ale także w przypadku otrucia, nieszczęśliwego wypadku lub pogryzienia przez inne zwierzę. Ubezpieczenie powinno pokryć także koszty transportu zwierzęcia do weterynarza. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia zapewniają także dostęp do infolinii weterynaryjnej.

Jeśli Twój kot musi zostać uśpiony ze względów medycznych lub w następstwie nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów pochówku lub utylizacji zwłok. Niekiedy są to wysokie koszty, znacznie obciążające domowy budżet, dlatego w swoim ubezpieczeniu warto uwzględnić kociego przyjaciela.

Gdyby zdarzyło się, ze Twój kot zaginie, ubezpieczenie może pokryć całość lub część kosztów związanych z poszukiwaniami zwierzęcia, np. druk ulotek informacyjnych, publikacji ogłoszeń w lokalnej prasie.

Dodatkowym ubezpieczeniem jest OC w życiu prywatnym. Chroni Ciebie przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez Twojego kota lub przed następstwami sytuacji, które są przez niego spowodowane. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy następstw nieumyślnych działań, a do takich z pewnością  możemy zaliczyć kocie zachowania. W przypadku psów ubezpieczyciele stosują czasami pewne wykluczenia, np. jeśli uszczerbek na zdrowiu jest spowodowany przez psa należącego do rasy uznawanej za agresywną. W przypadku kotów nie ma tego typu wykluczeń. OC w życiu prywatnym jest najczęściej dodatkiem do polisy ubezpieczeniowej mieszkania lub domu. Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą się różnić ze względu na sumę ubezpieczenia i zakres ochrony.

Zdecydowanie należy uwzględnić następujące punkty:

  • Uszkodzenie wynajmowanej nieruchomości: Jako najemca jesteś zobowiązany do utrzymywania lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Wynajmujący musi zaakceptować ślady zużycia w pomieszczeniach, o ile są one następstwem normalnego użytkowania lokalu. Nie dotyczy parkietu całkowicie zniszczonego przez kocie pazury.
  • Uszkodzenia budynków lub rzeczy ruchomych: Istnieje ryzyko, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących, że spowodują one uszkodzenie mienia. Pomyśl o drogich karpiach koi w ogrodowym stawie sąsiada, które zamieniają się w kocią przekąskę, zadrapaniach na masce sportowego samochodu lub zniszczeniu szklarni, z której Twój kot „wyrywał” drogocenne storczyki. Wartość szkód może być znaczna.
  • Obrażenia ciała: Sytuacje, w których kot może zranić ludzi lub zwierzęta również się zdarzają. Od zadrapań lub ugryzień po groźniejsze wypadki. Mogą wtedy powstać roszczenia z tytułu kosztów leczenia i uszczerbku na zdrowiu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wykupując dodatkowe ubezpieczenie?

Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie OC w życiu prywatnym, przejrzyj oferty ubezpieczycieli i przemyśl je pod kątem swojego zwierzaka i ryzyk, jakie mogą wystąpić. Zwróć uwagę na wykluczenia i dodatkowe zapisy w umowie. Czy wizyty u weterynarza w ramach ubezpieczenia są limitowane? Czy wizyty domowe są możliwe w ramach ubezpieczenia? Co w przypadku śmierci kota z przyczyn naturalnych? Czy wówczas jest wypłacane odszkodowanie na pokrycie kosztów pochówku zwierzęcia?
Przyjrzyj się dokładnie wszystkim punktom w umowie, być może zapisy stanowią, że do wypłaty odszkodowania należy spełnić dodatkowe warunki, np. kot musi posiadać ważną książeczkę zdrowia. Również nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania w przypadku chorób związanych z ukąszeniem przez kleszcza.

Sprawdź także sumy ubezpieczenia, które mogą się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre TU wprowadzają limity w przypadku ubezpieczeń kotów. Kwoty wypłacane właścicielowi w przypadku śmierci kota również mogą się różnić np. w zależności od tego, czy był to kot rasowy.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie