Samodzielne budowanie drapaka: unikat do kociego domu

27.07.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Katze liegt auf dem Kratzbaum.

Obok miski na karmę, toalety i koszyczka, drapak jest najważniejszym przedmiotem w kocim domu. Futrzak potrzebuje drapaka z jednej strony do pielęgnacji pazurów, z drugiej jako zabawki, przyrządu sportowego do wspinaczki i skakania, oraz oczywiście jako „tronu”. Z wysoko położonej kryjówki kot ma oko na swój rewir. To, że tygrysek potrzebuje drapaka, jest zatem pewne. Jeśli dla kogoś modele standardowe są zbyt nudne, a dizajnerskie zbyt drogie, może sam zbudować drapak. Wszystko, co do tego potrzebne, można znaleźć w sklepie z materiałami budowlanymi.

Samodzielne budowanie drapaka?

Sklepy zoologiczne oferują szeroki asortyment drapaków, odpowiednich dla kotów. Przygotowanym samodzielnie drapakiem z pewnością sprawią Państwo swojemu futrzakowi dodatkową przyjemność.

Jest wiele powodów, dla których warto samodzielnie zbudować drapak:

  • Indywidualizm: Ty najlepiej znasz zamiłowania swojego kota. Masz alpinistę, który najchętniej wspiąłby się po pniu aż pod sufit? Czy może raczej odprężonego leniucha, preferującego duże i łatwe do osiągnięcia powierzchnie?
  • Sport dla kota: czy Twój futrzak ma już swoje lata lub z innych powodów nie jest fanem wspinaczki? Dla tych zwierząt pochylnie lub stopnie są przyjemniejsze do pokonywania od pionowego pnia.
  • Dopasowanie do mieszkania: mieszkanie ze względu na niestandardowy układ pomieszczeń nie nadaje się dla klasycznego drapaka? A może chcesz zaprojektować drapak zupełnie w swoim stylu?
  • Rozbudowa: dostępne w sklepach drzewka są za małe dla kociego stada w mieszkaniu i potrzebujesz większego modelu, aby zadowolić wszystkie mruczki?
  • Kreatywność: lubisz rękodzieło i chcesz spróbować swoich sił w stworzeniu mebla dla kota, który przyciągnie wzrok?

Na co zwrócić uwagę w przypadku chęci skonstruowania drapaka na własną rękę?

Przed sięgnięciem po młotek i piłę musisz dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma zostać ustawiony drapak, i przygotować szczegółowy szkic. W ten sposób możesz oszczędzić sobie nieudanych konstrukcji lub niepotrzebnego zużycia materiałów.

Koniecznie weź pod uwagę następujące punkty:

  • Powierzchnia podstawy i statyka: im wyższy drapak, tym stabilniejsza musi być konstrukcja. Kiedy kot z rozbiegu wskoczy na pień drzewka, całość może zacząć się chwiać. Należy zwrócić uwagę na wystarczająco dużą i ciężką podstawę, jak również ewentualnie umocowanie do sufitu.
  • Powierzchnia: Wyszlifuj wszystkie drewniane elementy drapaka, aby nie wystawały z nich drzazgi. Jeżeli używasz również plastiku, upewnij się, że jest niełamiący się. Wkręty i gwoździe wkręcasz w drewno możliwie płasko lub umieszczasz je w niedostępnych miejscach.
  • Klej zamiast zszywek: w miarę możliwości zrezygnuj z wykorzystania zszywek, które potrafią się obluzować i zranić kota. Materiałowe obicia lepiej zamocować na rzep, który przymocujesz do drewna nietoksycznym klejem lub małymi gwoździkami.
  • Nieszkodliwy materiał: przy wszystkich wykorzystywanych materiałach zwróć uwagę na to, aby nie stanowiły one zagrożenia dla zdrowia zwierząt, np. ze względu na klej czy farbę.

Jakich materiałów potrzebuję, aby samodzielnie zbudować drapak?

Będąc rzemieślnikiem z odpowiednimi, podstawowymi umiejętnościami w zakresie pracy z drewnem, na samodzielne przygotowanie drzewka dla kota należy zaplanować cały weekend. Przede wszystkim docinanie drewna i montaż to prace wymagające czasu.

Lista materiałów potrzebnych do wykonania drapaka:

  • Pień: do naturalnego drapaka można użyć mocnego konara lub pnia młodego drzewa. Często warto zapytać w szkółce leśnej o odcięte drewno. Jeżeli możliwość ta odpadnie, można przywieźć drewno budowlane o przekroju przynajmniej 12 cm ze sklepu z artykułami budowlanymi.
  • Podstawa: dużą drewnianą płytę na podstawę drapaka można znaleźć również w sklepie z materiałami budowlanymi. Jeżeli ma on stać na laminacie, płytkach lub parkiecie, pod spodem należy umocować matę antypoślizgową, dla większej stabilności.
  • Tablice i skrzynie, z których następnie tworzone są leżanki i jaskinie.
  • Plusz lub materiał posłuży wyłożeniu i obciągnięciu desek i kryjówek. Należy zwrócić uwagę, aby materiały można było łatwo zdjąć i w razie potrzeby wyprać. Najprostszym rozwiązaniem jest samoprzylepny rzep.
  • Sizal: na powierzchnię do drapania potrzebujesz sznurka sizalowego, który należy mocno owinąć wokół pnia. Tutaj nie będzie innego wyjścia, jak tylko starannie użyć zszywacza.
  • Narzędzia: wiertarka, wkrętarka akumulatorowa, młotek, toporek, poziomica i piła
  • Materiały eksploatacyjne: wkręty, podkładki, gwoździe, kątowniki, klej do drewna – w zależności od tego, jak drapak ma ostatecznie wyglądać.

Instrukcja podstawowa – jak samodzielnie zbudować drapak

Jeżeli korzystasz z naturalnego pnia jako podstawowego materiału, nie należy obrabiać drewna na świeżo. Pień należy pozbawić kory i składować na sucho przez kilka tygodni – w ten sposób nie przyplątają się insekty drzewne, a drewno nie będzie się już wypaczać.

Przymocuj pień lub kawałki drewna za pomocą wkrętów SPAX do płyty podstawy i połóż pień lub konary płasko na wysokości, gdzie mają zostać zamontowane platformy. Pamiętaj, aby pień przynajmniej w jednym miejscu był na tyle długi, że kot będzie mógł się na nim rozciągnąć. Platformy i kryjówki należy zamocować za pomocą kątowników i desek między pniami tak, aby powstały poziome powierzchnie. Deski muszą być solidnie przymocowane – należy użyć wyrzynarki, aby przygotować w nich odpowiednie wycięcia. Między pieńkami lub dwoma okrągłymi kawałkami drewna można powiesić hamak dla kota.

Powierzchnie do leżenia obłóż materiałem, a przyklejone, przeznaczone do drapania elementy pnia owinąć ściśle sizalową linką. Drapak jest gotowy – wykończenie zależy już od kreatywności.

Jeśli wolisz jednak kupić odpowiedni dla swojego kota drapak, w naszym sklepie internetowym znajdziesz duży ich asortyment.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie