Kot się wprowadza: wszystko o kocim wyposażeniu

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Kot leżący w swojej kociej jaskini

Z kotem jest jak z dzieckiem: zanim się pojawi, trzeba przygotować wszystko w domu tak, aby zapewnić mu jak najlepszy start w nowe życie. Futrzak chce w końcu znaleźć na swoim nowym terytorium wszystko, czego potrzebuje na co dzień – jeśli zabraknie ważnego elementu, uzupełnianie wyposażenia na ostatnią chwilę wzbudzi tylko niepokój zwierzęcia w fazie aklimatyzacji. Tutaj przeczytają Państwo, jak powinna wyglądać podstawowa wyprawka dla kota, który ma pojawić się w domu.

Poniżej sporządziliśmy dla Państwa listę wyposażenia początkowego:

Na liście zakupów w sklepie zoologicznym powinny się znaleźć:

Do tego dochodzą materiały eksploatacyjne:

Ważne są również artykuły higieniczne i przybory do pielęgnacji, tj.

oraz artykuły drobne, jak

  • zabawki
  • dodatkowe poduszki i koce

Jakiego kociego wyposażenia potrzebuję, jeśli chodzi o odżywianie?

Koty mają wrażliwe żołądki. Dlatego w początkowym okresie pobytu w nowym domu należy podawać karmę, do której kot przyzwyczaił się u hodowcy lub w schronisku dla zwierząt. Ma to na celu zapewnienie, że oprócz stresu związanego z aklimatyzacją w tym ekscytującym czasie nie dochodziło także do rozstroju żołądka. W późniejszym czasie mogą Państwo przyzwyczaić futrzaka do innej karmy. Należy jednak przygotować się na to, że koty mogą być bardzo wybredne, jeśli chodzi o rezygnację z czegoś, do czego są przyzwyczajone.

Oprócz jedzenia potrzebne są odpowiednie naczynia w postaci misek na żywność. Jeżeli podają Państwo kotu karmę mokrą i suchą, będą Państwo potrzebować po jednej miseczce dla każdego rodzaju karmy. Do tego dochodzi trzecia miska na wodę. Tę liczbę należy pomnożyć, jeżeli w domu jest więcej niż jeden kot. Każde zwierzę potrzebuje własnego zestawu. Miski wykonane ze stali nierdzewnej lub ceramiki są sprawdzone: Łatwo je wyczyścić i są higieniczne. Plastikowe miski są mniej odpowiednie jako długotrwale rozwiązanie, ponieważ plastik ma tendencję do wchłaniania zapachów żywności nawet przy najdokładniejszym czyszczeniu i prawdopodobnie wywołuje alergie kontaktowe. Miskę należy dopasować do kształtu pyska kota. Zwierzęta z krótszym pyskiem preferują raczej płaskie miski. Ogólna zasada: Miska nie może być zbyt mała, żeby wąsy nie dotykały krawędzi.

Miski powinny mieć antypoślizgową gumową nóżkę lub stać na odpowiedniej powierzchni. Zapobiega to ślizganiu się i pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń. W miarę możliwości miska na karmę i na wodę powinny znaleźć się w różnych pomieszczeniach. W ten sposób woda nie jest zanieczyszczona fragmentami jedzenia; ponadto większość kotów woli nie gasić pragnienia tuż obok miejsca, w którym spożywa posiłki.

Jakiego wyposażenia dla kotów potrzebuję, aby o nie zadbać i utrzymać czystość?

Oczywiście futrzak potrzebuje też co najmniej jednej kuwety dla kotów. Kuwety są dostępne w różnych wzorach i przedziałach cenowych, w różnych formatach, z pokrywą i drzwiczkami lub bez. Muszą Państwo z czasem wypróbować, jaki wariant będzie najlepszy dla Państwa tygryska. Na początek powinni Państwo wybrać model kuwety, jaki kot kojarzy z poprzedniego domu, a także zapewnia mu wystarczająco dużo miejsca. Ważne jest także, aby w kuwecie zastosować sprawdzony żwirek dla kotów. Nieznana konsystencja lub dziwny zapach mogą tak bardzo zniechęcić i tak już niepewnego kota, że będzie on ​​unikał kuwety, mimo że doskonale wie już, jak zachować czystość w domu. Przejście na inny żwirek może nastąpić w późniejszym czasie.

Nieodzownym uzupełnieniem kuwety dla kotów jest łopatka do żwirku. Jeżeli chodzi o pielęgnację, koty są dość łatwe w obsłudze: zwierzęta są bardzo czyste i dbają o higienę. Jeżeli posiadają Państwo kota rasy długowłosej lub Państwa zwierzak akurat zmienia sierść, należy pomóc mu w pielęgnacji i sięgnąć po szczotkę lub grzebień. Wiele kotów czerpie dużą przyjemność ze szczotkowania. Na wszelki wypadek powinni Państwo mieć pod ręką obcinacz do pazurów: Jeżeli kot ma tendencję do niekontrolowanego wzrostu pazurów, których nie ściera w wystarczającym stopniu, pazury powinny zostać skrócone zanim zwierzę boleśnie nimi kogoś skaleczy. Czyniąc to, nie wolno jednak uszkodzić naczyń krwionośnych; jeżeli nie czują się Państwo pewni, należy zabrać kota do weterynarza.

Komfort i zabawa: Jakie wyposażenie dla kotów jest ważne?

Państwa futrzak przesypia znaczną część dnia. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na legowisko dla kotów. Koty często preferują miejsca do spania, w których mogą się całkowicie wycofać — tak zwane jaskinie dla kotów — lub które mają przynajmniej lekko podniesioną krawędź. Taka boczna podpora dopasowuje się do ciała kota podczas snu i drzemki, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Nic nie ogranicza wyobraźni, jeżeli chodzi o formy i materiały, z których wykonane są legowiska dla kotów, kosze, jaskinie i sofy dla kotów. Należy zwrócić uwagę na higienę: Miejsce do spania dla kota musi być łatwe do czyszczenia, a elementy tekstylne powinny nadawać się do prania.

W kocim domu ważną rolę odgrywa również drapak: Jest to połączenie strefy komfortu, pomocy w pielęgnacji pazurów i placu zabaw, i powinno być ustawione jak najbardziej centralnie w mieszkaniu, aby kot mógł stamtąd widzieć całe swoje terytorium. Różne miejsca do leżenia lub jaskinie służą jako punkty widokowe. Ważna jest również powierzchnia do drapania, na której futrzak może ostrzyć pazury. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć potęgi drapaków – meble będą Państwu za to wdzięczne.

Jeśli to możliwe, w mieszkaniu obok drapaka powinny znajdować się inne deski do drapania. Również drapaki dostępne są w różnych wersjach i przedziałach cenowych. Wreszcie kot potrzebuje zabawek. Klasyka to piłeczki, małe pluszaki odpowiednie dla kotów oraz wędki dla kotów, czyli wędki z pluszową zabawką lub piórkami na końcu. Dla kota najważniejsza jest jednak osoba, która się z nim bawi.

Wyprawka dla kota

Co powiedzą Państwo na 10% rabatu do wykorzystania w lokalnym sklepie stacjonarnym?

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować