W dobrym towarzystwie ze zmienniakiem plamistym
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty
Zmienniak plamisty to popularna ryba, którą można znaleźć w wyjątkowo bogatej gamie barw i kształtów. Podobnie jak gupik, należy on do grupy żyworodnych karpieńcokształtnych i jest równie łatwy w hodowli. Pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej pielęgnacji, może on osiągnąć wiek nawet czterech lat.
Mniej samczyków, więcej samiczek
W swoim naturalnym środowisku zmienniaki plamiste żyją w grupach i w akwarium także powinny być hodowane w grupie składającej się z przynajmniej pięciu przedstawicieli tego gatunku. Wyniki nowo prowadzonych badań pokazują, że w zbiorniku z niewielką liczbą sztuk rekomendowana nadwyżka samiczek jest przekraczana! Pojedynczy samczyk może na przykład uganiać się wszystkim samiczkami i tym samym nie pozwala im na odpoczynek – przy większej ilości samczyków (powyżej 3), inne samce zawsze rozpraszają uwagę, dlatego przy pięciu zwierzętach należałoby zapewnić stosunek np. 3 samczyków do 2 samiczek to idealny układ. Szybko rozmnażające się zwierzęta zapewnią także liczne potomstwo. Przy długości ciała wynoszącej ok. 6 cm samiczki są prawie dwukrotnie większe od samczyków.
W dobrym towarzystwie
Większość mieszkańców akwarium może być z powodzeniem łączonych ze zmienniakami plamistymi. Nie powinno się ich hodować we wspólnym zbiorniku z mieczykami, ponieważ oba te gatunki mogą się krzyżować, co drastycznie zwiększa ryzyko długotrwałych uszkodzeń, tj. bezpłodność lub rak skóry.
Mały czyścioszek?
Pozytywny efekt uboczny hodowli zmienniaka plamistego: ryby te – pod warunkiem, że nie zostaną przekarmione innym pokarmem – są ciężko pracującymi pożeraczami glonów. W szczególności liczne potomstwo lubi skubać glony, które utworzyły się na roślinach, kamieniach i innych elementach dekoracyjnych umieszczonych w akwarium.
Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu Państwa rybki ozdobne będą czuły się komfortowo
Zróżnicowane ubarwienie
Nazwa mówi wszystko: zmienniak wielobarwny z rodziny piękniczkowatych potrafi połączyć prawie wszystkie kolory tęczy w jednej rybie. Zmienniaki plamiste szczególnie często są ubarwione w takich wyrazistych kolorach, jak soczysta czerwień.
„Sól czy pieprz” lub „Krwawiące serce”
Tak różnorodne i barwne, jak tylko mogą sobie Państwo wyobrazić: pod tym względem zmienniaki zaspokajają wszystkie życzenia. Soczyście czerwony, aksamitnie delikatny zmienniak koralowy stanowi doskonałe uzupełnienie zmienniaka wagtail, które płetwy są w największym stopniu zabarwione na czarno. Niektóre zwierzęta posiadają wzór kropek lub linii u nasady ogona – inne, jak np. zmienniak „sól i pieprz” są całe w plamki. Czerwone pręgi widoczne są na ciele zmienniaka o wymownej nazwie „krwawiące serce”. Zmienniaki odmiany niebieskiej zapewniają w zbiorniku cudownie błyszczące niebieskie refleksy.
Jak Państwo widzą: wyobraźnia nie ma prawie żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o cudowne ubarwienie platynek.