Panda wśród kirysków

31.01.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Panda-Panzerwels im Aquarium

Rodzina kiryskowatych obejmuje wiele różnych gatunków. Naturalnym siedliskiem większości z nich są przybrzeżne wody rzek Południowej Ameryki. Jednym z członków tej dużej rodziny jest pochodzący z peruk irysek pandowaty (Corydoras panda). Ryba ta może osiągnąć 5 cm długości i pod warunkiem zapewnienia hodowli zgodnej z potrzebami gatunku może dożyć nawet 10 lat.

Ryba czy niedźwiadek?

Kirysek pandowaty zawdzięcza nazwę swojemu specyficznemu wyglądowi. Z czarną oprawą oczu i plamką umiejscowioną przed płetwą ogonową ta czerwonawo-brązowa ryba faktycznie przypomina swojego imiennika żyjącego na lądzie. Obie płcie są tej samej wielkości, przy czym samczyki są nieco szczuplejsze od samiczek.

Zbiornik wielogatunkowy

Kirysek pandowaty jest zarówno żywiołowy i wytrzymały, jak i niezwykle spokojny. Z tego powodu ta żyjąca w stadach ryba idealnie nadaje się do hodowli w zbiornikach wielogatunkowych. Mali przedstawiciele kąsaczowatych i pielęgniczki będą bez problemu tolerowane przez niego jako wodni sąsiedzi. Należy jednak unikać socjalizacji z większymi gatunkami. Jeżeli to możliwe, własne stadko powinna tworzyć większa ilość samczyków niż samiczek.

Piasek do grzebania

Wybierając podłoże do zbiornika, w którym ma zamieszkać kirysek, powinni Państwo wybierać piasek lub drobny żwirek, ponieważ kirysek lubi chętnie bada swoimi wąsami dno w poszukiwaniu pożywienia. Dzięki temu warunki panujące w akwarium będą zbliżone do warunków panujących w jego naturalnym środowisku życia, gdzie przebywa głównie w wodach przybrzeżnych. Aby odetchnąć, kirysek pandowaty zagląda także od czasu do czasu do wyższych warstw wody.

Spokojne miejsce na sjestę

Aby się ukryć, kirysek pandowaty nie tylko wykorzystuje piasek. Bardzo ucieszy się on także z roślinności porastającej obrzeża, kamiennych jaskiń oraz glinianych rur. Kirysek pandowaty wykorzystuje te miejsca głównie jako spokojne miejsce na sjestę.

Nocne karmienie

Kirysek pandowaty jest rybą wszystkożerną. Powinien on mieć jednak zapewnioną urozmaiconą i zbilansowaną dietę. W jego menu nie powinno zabraknąć glonów, małych zwierząt oraz części roślin. Szukając pożywienia, kirysek pandowaty, podobnie jak inne rodzaje sumów, ma zdecydowaną przewagę nad innymi rybami w akwarium: jest w stanie odnaleźć pożywienie w absolutnej ciemności! Pokarm, który został specjalnie opracowany z myślą o kirysku pandowatym, mogą Państwo podawać do zbiornika wielogatunkowego nocą. Listowie migdałecznika lub jemu podobnych roślin powinno być zawsze oferowane w akwarium. Nie tylko upiększają one zbiornik, lecz również zmniejszają ilość zarazków oraz stanowią naturalną bazę pokarmową dla Państwa suma.