Gurami mozaikowy (Trichogaster leeri) wprowadza do akwarium blask
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty
Gurami mozaikowy należy do grupy okoniowatych ryb z rodziny łaźcowatych. Te urokliwe ryby dają się z powodzeniem hodować w akwarium. Swoją nazwę zawdzięczają srebrzystym, połyskującym łuskom z brązową otoczką. Wzór przypomina połyskującą mozaikę z masy perłowej.
Ciepła, miękka i troszkę kwaśna
Gurami mozaikowy znajduje swoje naturalne środowisko życia w stojących i wolno płynących wodach Azji Południowo-Wschodniej. Nawet siedliska o niskiej zawartości tlenu, tj nieopryskiwane pola ryżowe, zapewniają tym niewrażliwym rybom optymalne warunki życia. Gurami mozaikowy najlepiej czuje się w ciepłej, miękkiej i lekko kwaśnej wodzie.
Takie warunki preferuje gurami mozaikowy w swoim akwarium
Temperatura wody dla gurami mozaikowego powinna wynosić od 24 do 30°C. Pod warunkiem zapewnienia zbilansowanego żywienia oraz wystarczającej ilości miejsca w zbiorniku wielogatunkowym te wszystkojedzące ryby mogą dożyć 10 lat. Biorąc pod uwagę, że osiągają one długość do 12 cm, zbiornik, w którym żyją, powinien mieć pojemność minimum 160 do 200 l wody.
Uwaga: Ryzyko przeziębienia
Akwarium zamieszkiwane przez gurami mozaikowe powinno być nakryte szybą, ale nie szczelnie zamknięte. W tym przypadku powodem nie jest to, że ryby mogłyby opuścić akwarium, lecz fakt, że powietrze powinno mieć tą samą temperaturę, co woda. Gurami mozaikowy zalicza się do błędnikowców, które oddychają powietrzem atmosferycznym. Jeżeli jest ono chłodniejsze niż woda, przede wszystkim młode ryby mogą szybko się przeziębić.
W parze przez życie
Gurami mozaikowe mogą być hodowane w parach w akwarium wielogatunkowym. Najlepszymi dla nich sąsiadami będą niegroźne ryby, które wolą przebywać w niższych warstwach wody. Całkowicie nieodpowiednie są brzanki sumatrzańskie, skalary i brutalne pielęgnicowate. Bardzo chętnie podgryzają one nitkowatą płetwę brzuszną, co jest bardzo bolesne dla tych spokojnych ryb.
Samczyk czy samiczka?
Laicy są w stanie rozpoznać płeć gurami mozaikowych dopiero wtedy, gdy zwierzęta są już prawie w pełni dorosłe. W przypadku młodych ryb zewnętrznie nie widać żadnej różnicy. W późniejszym czasie samce mają szpiczastą, samice okrągłą płetwę grzbietową. Oprócz długiej, imponującej płetwy grzbietowej, samce mają również płetwę rosnącą na ich pomarańczowo-czerwonym brzuchu.
Hodowla w oddzielnym zbiorniku
Jeżeli chcą Państwo samodzielnie zająć się hodowlą gurami mozaikowych, powinni Państwo w tym celu sprawić sobie oddzielny zbiornik hodowlany. Samiec w dalszym ciągu z zapałem pilnuje jaj w samodzielnie wykonanym gnieździe z pianki. Swobodnie pływające młode ryby są ponadto narażone na ryzyko bycia zjedzonymi przez innych mieszkańców zbiornika wielogatunkowego.