Brzanka sumatrzańska – ryba słodkowodna o wyjątkowym zamiłowaniu do zabawy

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Zwei Sumatrabarbe.

Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych na świecie. Powodów ku temu jest kilka: jest ładna, łatwa w pielęgnacji i bardzo aktywna. Wbrew swojej nazwie nie pochodzi z indonezyjskiej wyspy Sumatra. W naturze te słodkowodne ryby, znane również jako brzanka borneańska lub brzanka mszysta, występują głównie w Singapurze, Indonezji i Malezji.

Brzanki sumatrzańskie lubią oddawać się zabawie w stadzie

Brzanka sumatrzańska wyraźnie lubi się bawić. Aby miała zapewnioną możliwość zabawy, powinna być hodowana w stadzie składającym się z przynajmniej dziesięciu osobników. W ten sposób zapewnią Państwo, że nie będzie ona przeszkadzała innym mieszkańcom zbiornik, którzy jej dokazywania mogą uznać za przejaw agresji. Brzanka sumatrzańska nie tylko jest wyjątkowo aktywna, ale lubi także podskubywać płetwy innych ryb, dlatego nie powinna być hodowana wspólnie ze zwierzętami, które posiadają wyciągnięte skrzydła lub wypustki. Zamiast skalara i gurami na jego sąsiada lepiej jest wybrać ryby o krótszych płetwach, jak np. brzany, danioniny lub kozowce.

Gęsta roślinność i dużo miejsca do pływania

Naturalne środowisko życia brzanki sumatrzańskiej znajduje się w gęsto porośniętych strefach brzegowych z mulistym podłożem i licznymi kryjówkami. Aby stadko mogło dobrze czuć się także w akwarium, należy zapewnić mu podobne warunki. Ważne jest przy tym, aby zapewnić, że środkowa strefa zbiornika zapewnia dużo miejsca do pływania. Jest ono potrzebne, aby brzanki mogły się wyszaleć. Jeżeli zostanie to uzupełnione o dobrze przefiltrowaną wodę z lekkim prądem, Państwa akwarium stanie się idealnym domem dla tych małych urwisów.

Brzanka sumatrzańska lubi także stawiać czasem świat na głowie

Jeżeli zauważą Państwo, że brzanki sumatrzańskie stają się osowiałe i stają na głowie, nie ma powodu do paniki, ale powinni Państwo je obserwować. Jeżeli zachowują się normalnie i pozostają przy stadzie, wszystko jest w należytym porządku. W przypadku, gdy oddalają się od stada, powodem takiego zachowania może być choroba, jak np. zaburzenia linii bocznej.

Wdzięczni wszystkożercy z rodzaju Puntius

Jeżeli chodzi o karmienie, te wytrzymałe ryby z gatunku Puntius absolutnie nie są wybredne. Przyjmują one prawie każdy pokarm i cieszą się z urozmaiconej diety składającej się żywej, suszonej i mrożonej karmy, jak również niektórych świeżych warzyw. Mając na uwadze fakt, że nie są to wybredne zwierzęta, należy uważać, żeby ich nie przekarmić.

PodsumowanieBrzanka sumatrzańska

Pochodzenie:
Azja Południowo-Wschodnia
Długość ciała:
maks. 7 cm
Temperatura wody:
20–26°C
Wielkość zbiornika:
od 100 l
Długość życia:
ok. 7 lat
Hodowla:
W stadzie od 10 zwierząt
Uspołecznienie
z innymi brzankami, danioninami, sumami z Azji Południowo-Wschodniej, kozowcami i innymi rybami o krótkich pletwach