Jak ochronić małe rybki w akwarium?

15.05.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Jak ochronić małe rybki w akwarium?

Kotniki dla rybek to wyznaczony w akwarium obszar, który dba o bezpieczeństwo narybku, tworząc mu bezpieczne środowisko do prawidłowego rozwoju. Są też niezastąpionym elementem wyposażenia, jeśli planujemy świadomie i regularnie rozmnażać swoje ulubione gatunki. Zastanawiasz się jak zrobić kotnik dla rybek? Sprawdź wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Czym jest kotnik dla rybek?

Decydując się na rozmnażanie swojego ulubionego gatunku rybek, nieocenionym elementem, w który warto będzie zainwestować, jest kotnik. Ten niewielki pojemnik stanowi najczęściej wyznaczony w akwarium obszar, którego zadaniem jest odseparowanie malutkiego potomstwa od reszty rybek. Rzadziej może występować w formie osobnego naczynia, znajdującego się poza akwarium, co jest rozwiązaniem idealnym, jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, aby mógł znajdować się wewnątrz zbiornika.

Kotniki dla rybek to zatem nic innego jak niewielkie akwarium rozrodcze. Jego Istotną jest odpowiednia budowa, dzięki której do środka nie przedostają się inne, nawet bardzo malutkie osobniki. Ważną cechą z kolei jest budowa pozwalająca na dostanie się do środka zbiornika powietrza, które wytwarzają takie akcesoria do akwarium jak filtry wewnętrzne i napowietrzacze.

Warto również zadbać o to, aby kotnik dla ryb był odpowiedniej, dostosowanej do konkretnego gatunku wielkości, umożliwiającej swobodne poruszanie się młodym osobnikom. Jeśli jednak planujesz hodowlę na naprawdę dużą skalę, powinieneś przemyśleć zakup osobnego, przystosowanego do potrzeb małych rybek akwarium zastępczego, w którym będą mogły się bezpiecznie rozwijać.

Decydując się na zainstalowanie kotnika w głównym zbiorniku, konieczne będzie zadbanie o odpowiednie warunki. Miejsce nie może być zatem przypadkowe — w kotniku musi panować odpowiednia temperatura. Im wyższa, tym lepsze warunki do rozmnażania, dlatego najlepiej, aby przymocowany został w górnych partiach akwarium, a takie akcesoria jak termometr do akwarium pozwolą mieć pełną kontrolę nad poziomem ciepła.

Kotnik dla rybek — do jakich gatunków można stosować?

Kotnik do akwarium najczęściej stosowany jest przy hodowli gatunków ryb żyworodnych, które nie składają ikry. Do takich gatunków należą:

  • mieczyki,
  • gupiki,
  • płotki,
  • molinezje.

Dzięki kotnikom możliwe jest stworzenie bezpiecznych warunków, które uchronią niewielki narybek przed atakami większych ryb.

Jak jeszcze używać kotnika dla rybek? Takie oddzielające od głównej komory pojemniki stosuje się nie tylko w przypadku konieczności odseparowania samicy w momencie kocenia. Kotnik do akwarium może być wykorzystany jako miejsce dla chorych lub szczególnie agresywnych osobników.

Jak wykonać kotnik do akwarium dla ryb?

Jak wspominaliśmy, kotniki dla rybek muszą spełniać nie tylko określone cechy konstrukcyjne, ale i muszą być dopasowane swoją wielkością do ilości miejsca wewnątrz zbiornika, a także do rozmiaru konkretnego gatunku, który planujemy rozmnażać. Jeśli będą to małe rybki w akwarium do 40 litrów, kotnik dla gupika lub innego niewielkiego gatunku jak molinezje powinien mieć wielkość od 5 do 10 litrów.

Te niewielkie zbiorniki umieszcza się najczęściej pod sufitem, ponieważ panuje tam nieco wyższa temperatura, sprzyjająca rozmnażaniu. Jak zamontować kotnik w akwarium? Najczęściej do tego celu wykorzystuje się dołączone do zestawu przyssawki, które zapobiegają migracji. Decydując się na kotnik, warto też zadbać o odpowiednie warunki, jakie będą w nim panować. Brak napowietrzacza może źle odbić się na kondycji i zdrowiu narybku, jednak zbyt duży ruch wody spowodowany powyższym urządzeniem również może przynieść bardzo negatywne konsekwencje.

Nim więc przejdziemy do projektowania swojego własnego kotnika, zastanówmy się w pierwszej kolejności, jaki gatunek będzie się w nim znajdował. Jakie są jego potrzeby i wymagania hodowlane i właśnie do nich dobierzmy wielkość, a także dodatkowe akcesoria jak np. karmnik do akwarium, czy filtry powietrza.

Choć ceny za gotowy kotnik w sklepach akwarystycznych są naprawdę niskie i wahają się w przedziale pomiędzy 20, a nawet 5 zł, warto na wypadek nagłych sytuacji wiedzieć, jak szybko i z kilku dostępnych najczęściej pod ręką przedmiotów, można wykonać go samodzielnie.

Jeśli nasze gupiki zaczną się rozmnażać, a na nieszczęście sytuacja ta będzie miała miejsce w momencie, gdy sklepy będą już zamknięte, wiedz, że małe rybki w akwarium można uratować. Przygotowanie domowego kotnika jest nie tylko stosunkowo szybkie, ale i niezwykle proste, dzięki czemu właściwie każdy może go wykonać. Co będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim musisz mieć:

  • igłę,
  • grubszy sznurek,
  • plastikową butelkę o pojemności 1 litra,
  • nożyczki,
  • zapalniczkę,
  • kombinerki.

Kotnik dla ryb — wykonanie krok po kroku

  1. Plastikową butelkę należy dokładnie wyczyścić, a następnie wypłukać z resztek detergentu.
  2. Przygotowaną butelkę przecinamy w połowie, tak aby dolna częściej miała ok. 15 cm wysokości.
  3. W tak przygotowanej podstawie konieczne będzie wykonanie możliwie, jak największej ilości otworów. W tym celu niezbędna będzie igła — najlepiej złapać ją za pomocą kombinerek i rozgrzać, wykorzystując do tego celu zapalniczkę.
  4. Kolejnym istotnym krokiem będzie wykonanie w przygotowanej butelce dwóch większych otworów, przez które należy przewlec sznurek. Dzięki niemu możliwe będzie bezpieczne przymocowanie kotnika do zbiornika.
  5. Tak przygotowany zestaw należy włożyć do wody, dbając o to, by górna część wystawała mniej więcej 15 mm nad taflę wody.
  6. Sznurek stanowiący mocowanie kotnika można przykleić np. za pomocą mocnej taśmy.
  7. Do środka warto włożyć kilka roślinek oraz oczywiście narybek.
  8. Alternatywą dla wykonywania w plastikowej butelce dziurek za pomocą igły, jest wycięcie bocznych ścianek oraz dna, włożenie kotnika w pończochę i zabezpieczenie jej za pomocą gumki recepturki.

Jak dbać o małe rybki w kotniku? Odpowiednie warunki w akwarium

Należy mieć na uwadze, że dobrze przystosowany kotnik na małe rybki w akwarium to zaledwie początek przygody z domową hodowlą. Konieczna jest także wiedza dotycząca sposobu karmienia narybku, a także właściwa karma dla ryb i częstotliwość jej podawania. Na początek, warto zdać sobie sprawę z tego, że dosłownie każdy element materii organicznej, jaki znajduje się w kotniku, może stanowić pożywkę dla bakterii.

Niewłaściwa pielęgnacja czy też zbyt obfite karmienie mogą zatem stać się przyczyną m.in. pleśnienia narybku, które bezpośrednio doprowadzi do jego śmierci. Jeśli w kotniku znajdować się będą jedynie młode rybki, warto zadbać, aby woda była nie tylko dobrze filtrowana, ale i:

  • natleniona,
  • pozbawiona szkodliwych bakterii,
  • dodatkowo powinna cechować się także niezmiennymi właściwościami fizykochemicznymi.

Jak karmić narybek ryb akwariowych?

Głównym kryterium podczas wyboru pokarmu, jakim powinniśmy się kierować, jest oczywiście gatunek. Wiele karm dostosowanych jest do indywidualnych potrzeb rybek akwariowych, dostarczając im niezbędnych do właściwego rozwoju substancji pokarmowych. Ogólna zasada mówi o tym, by małym rybkom podawać karmy podobne do tych, które jedzą ich rodzice, tzn. gatunkom roślinożernym należy podawać pokarm roślinny, a gatunkom mięsożernym analogicznie pokarm mięsny.

Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom hodowców, tworząc specjalne, właściwie zbilansowane mieszanki, zawierające odpowiednią ilość tłuszczy, białka, błonnika oraz węglowodanów, które odpowiadają na zapotrzebowanie konkretnych gatunków. Zakup tak spreparowanej karmy to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących i mniej doświadczonych hodowców.

Młody narybek, zwłaszcza w pierwszych dniach życia, bywa dość kapryśny. Należy liczyć się z tym, że nie będzie on chciał jeść suchych płatków, chętniej wybierając z kolei żywy, najlepiej poruszający się w wodzie pokarm. W takiej sytuacji konieczna jest obserwacja rozwoju sytuacji. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że młode rybki szybko przekonają się do suchej formy pożywienia i przestaną wybrzydzać.

Pokarm suchy może być problematyczny również z innego powodu. Młode rybki bardzo często mają trudność z przebiciem się przez spore grono swoich rówieśników na powierzchnię wody, gdzie najczęściej osiada suchy pokarm. W takiej sytuacji dobrą praktyką będzie wymieszanie pokarmu z odrobiną wody z akwarium, a następnie wlanie całości do kotnika. Można co więcej, zainwestować w żywy pokarm w formie tabletek, które opadną na dno.

Częstotliwość karmienia młodych rybek uzależniona jest oczywiście od ich gatunku, jednak przyjmuje się, że narybek należy karmić 5 razy dziennie, w takiej ilości by całość zniknęła po ok. 15 minutach. Warto pamiętać, że większa ilość pokarmu, który niezjedzony pozostanie w wodzie, może prowadzić do rozmnażania się szkodliwych bakterii, a także doprowadzi do szybszego zanieczyszczenia wody lub też przejedzenia, które może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie rybek.

Aby zadbać o bezpieczeństwo hodowanych rybek, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Stworzenie spełniającego wszystkie potrzeby narybku środowiska, a także wyczucie sposobu oraz częstotliwości karmienia odegrają w hodowli młodych rybek kluczową rolę, która zaważy o ich kondycji i zdrowiu. Pamiętaj, wiedza i umiejętności praktyczne przyjdą z czasem, ważne jednak aby się nie zniechęcać i dobro rybek zawsze stawiać na pierwszym miejscu.