Nurzaniec w Państwa akwarium: nieskomplikowana „wodna śruba”

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Fische im

Nurzaniec lub wodna śruba zalicza się do najstarszych roślin akwariowych, które po dzień dzisiejszy mają swoje miejsce w akwarystyce. Jasnozielone pędy są proste lub skręcone i tworzą urokliwe podwodne lasy. Niewymagające rośliny idealnie nadają się jako dekoracyjne tło lub do obsadzenia obrzeży. Intensywne światło sprawia, że ta podwodna roślina rośnie jeszcze lepiej.

Zróżnicowany nurzaniec do akwarium każdej wielkości

Dziś nurzaniec znany jest pod około 40 różnymi nazwami, które określają jedynie różne cechy roślin dostępnych w handlu. Rzeczywista liczba gatunków jest jednak mniejsza. Poszczególne odmiany nurzańca różnią się wielkością i kształtem. Poniżej przedstawione zostały trzy najpopularniejsze w akwarystyce odmiany:

  1. Nurzaniec azjatycki – Vallisneria asiatica: „skręcona wodna śruba“, „nurzaniec śrubowy“ i „nurzaniec biwaeński“ – nurzaniec azjatycki znany jest również pod tymi trzema nazwami. Liście mogą osiągnąć długość do 60 centymetrów.
  2. Nurzaniec śrubowy – Vallisneria spiralis: liście nurzańca śrubowego są gładkie lub lekko skręcone. Mogą dorastać do metra długości i mieć od 8 do 15 centymetrów szerokości.
  3. Nurzaniec amerykański – Vallisneria americana: jeżeli posiadają Państwo akwarium o wysokości co najmniej 50 centymetrów, nurzaniec olbrzymi będzie idealną rośliną akwariową. W naturze liście tej rośliny mogą osiągnąć długość do dwóch metrów.

Uprawa nurzańców w akwarium – tak posadzą Państwo rośliny posiadające wiązkowy system korzeniowy  

Nurzańce są roślinami posiadającymi wiązkowy system korzeni. Oznacza to, że zostaną one dostarczone ze sklepu w kępce. Sadzenie tych roślin wymaga określonego wyczucia i cierpliwości, ponieważ wszystkie pędy muszą być sadzone pojedynczo. W tym celu należy usunąć doniczkę oraz wełnę mineralną. Teraz mają Państwo w rękach pojedyncze pędy. Jeżeli zauważą Państwo rozmiękłe lub żółte liście, należy je usunąć.

Teraz należy posadzić pędy w podłożu – idealne do tego będzie drobnoziarniste podłoże bazowe. Ważne jest, aby przejście liści w korzeń odbywało się na powierzchni podłoża. W przeciwnym razie roślina może później łatwo zgnić. Aby uniknąć sytuacji, w której roślina może się przewrócić – np. kiedy uderzy w nią ryba – korzenie można obciążyć kamieniami.

Pielęgnacja nurzańców w akwarium

Niewiele potrzeba, aby nurzańce dobrze odnalazły się w Państwa akwarium. Szczególnie dobrze czują się w wodzie o temperaturze 20 – 28°C, ale równie dobrze radzą sobie także w niższych temperaturach. Światło i nawóz są rzadko potrzebne – np., kiedy chcą Państwo wspomóc wzrost rośliny. Rozrastający się nurzaniec automatycznie tworzy odnogi, dzięki którym powstają gęste skupiska roślin. Jeżeli chcą Państwo rozsadzić roślinę w inne miejsce w akwarium, od rośliny-matki należy odłączyć pęd i wsadzić go do podłoża w wybranym miejscu.