Usuń ślimaki z akwarium: To pomaga w walce z plagą ślimaków!
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Ślimaki są zasadniczo niezwykle przydatne w akwarystyce, ponieważ zjadają glony, oczyszczają wodę, rozluźniają podłoże i hamują wzrost roślin. Jeżeli niektóre rodzaje ślimaków rozmnażają się wyjątkowo szybko, w akwarium pojawi się plaga ślimaków. Ślimaki następnie atakują gatunki roślin odpowiedzialne za równowagę biologiczną. W zależności od rodzaju ślimaka pomocne będą następujące środki do zwalczania ślimaków w akwarium. Możesz również zapobiec pladze za pomocą kilku prostych działań.
Przydatne gatunki ślimaków do Twojego akwarium
Uwaga: istnieją bardzo pożyteczne stworzenia, takie jak ślimaki o nazwie military helmet lub ślimaki nerite, które nie rozmnażają się w słodkiej wodzie i wolą jeść glony zamiast roślin – tych ślimaków nie powinno zabraknąć w żadnym akwarium. Z drugiej strony są ślimaki świderki, zatoczki rogowe lub błotniarkowate, które bardzo chętnie się rozmnażają.
Unikaj używania środków chemicznych w celu ochrony ekosystemu
Istnieją różne sposoby na usunięcie bezużytecznych ślimaków. Należy powstrzymać się od stosowania środków chemicznych, aby chronić ekosystem akwarium: tak zwana „śmierć ślimaka” może mieć również fatalny wpływ na innych mieszkańców zbiornika wodnego, zwłaszcza na krewetki i inne bezkręgowce. Gnijące zwłoki ślimaków psują również wodę.
Naturalne metody walki ze ślimakami w akwarium
Pierwszym krokiem jest ręczne zebranie jak największej liczby ślimaków. Następnie (lub ewentualnie) możesz wieczorem napełnić szklany pojemnik jedzeniem i postawić go na dnie zbiornika. Następnego ranka najprawdopodobniej będzie tam kilka ślimaków, więc wystarczy wyjąć pojemnik ze zbiornika. W ten sam sposób działają worki o grubych oczkach, które napełnisz np. cukinią lub marchewką. Zebrane ślimaki najlepiej oddać innym akwarystom w Twojej okolicy, którzy mogą wykorzystać je jako pokarm dla swoich zwierząt.
Wprowadzenie do akwarium naturalnych wrogów ślimaków
Ślimaki znajdują naturalnych wrogów wśród własnego gatunku. Drapieżne ślimaki (np. Anentome Helenas) w bardzo krótkim czasie pozbędą się innych ślimaków. Lepiej nie używaj ryb do walki ze ślimakami, ponieważ lubią one również atakować innych mieszkańców akwarium. W końcu głodne zwierzęta często zjadają inne bezkręgowce lub płetwy innych ryb. Na dłuższą metę potrzebujesz również wystarczającej ilości ślimaków do karmienia ryb. Ponadto drapieżniki tego gatunku potrzebują odpowiednich warunków życia, których mogą nie znaleźć w Twoim akwarium. Poczytaj na ten temat z wyprzedzeniem.
Lista kontrolna dla eliminacji ślimaków:
- jeśli to możliwe, zbieraj ślimaki ręcznie
- ustaw słoiki lub siatkowe torebki z dużymi oczkami wypełnione jedzeniem jako pułapkę na noc
- wprowadź do akwarium naturalnych wrogów (najlepiej drapieżne ślimaki)
W celu zapobiegania:
- dokładnie umyj nowe rośliny przed posadzeniem
- nie przekarmiać
- natychmiast usuwaj martwe liście i zanieczyszczenia
Spłukanie roślin jako pierwszy środek zapobiegawczy przeciwko pladze ślimaków
Błotniarkowate, zatoczki rogowe lub ślimaki świderki zwykle trafiają do akwarium razem z nowo zakupionymi roślinami. Prostą, a zarazem bardzo skuteczną metodą, jest wcześniejsze wypłukanie roślin w czystej wodzie.
Uwaga z nadmierną ilością pokarmu!
Jeżeli już ślimaki dostaną się do akwarium, nie musi to od razu oznaczać plagi. W większości przypadków do kłopotliwej sytuacji dochodzi wówczas, kiedy ślimaki mają zapewnione odpowiednie warunki. I tak na przykład ślimaki wodne bardzo intensywnie rozmnażają się wtedy, gdy otrzymują wystarczającą ilość pożywienia. Ich wzmożone rozmnażanie się stanowi wyraźną oznakę przekarmiania. Oprócz pokarmu dla ryb ślimaki lubią również żywić się martwymi szczątkami roślin lub szczątkami martwych ryb. Aby zapobiec pladze ślimaków, należy natychmiast usuwać z wody obumierające liście roślin akwariowych oraz inne naturalne zanieczyszczenia. Wtedy ślimaki pozostają tym, czym są: pomocnikami akwarysty!