Kup transportery i klatki transportowe dla ptaków w sklepie online Maxi Zoo
Transporter dla ptaków: ptasie podróżowanie
Czasem w życiu ptaka zdarzają się sytuacje, gdy musi on opuścić klatkę lub wolierę. Może to być wizyta u weterynarza, przeprowadzka lub transport ze sklepu zoologicznego, od hodowcy lub ze schroniska do nowego domu. Podczas takiej podróży trzeba zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo. Potrzebujesz więc specjalnej klatki transportowej lub transportera dla ptaków.
Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z transportem ptaków?
Właściciele małych zwierząt mają stosunkowo łatwo: nawet jeśli ich pupil zdoła wydostać się po drodze z transportera, są realne szanse na ponowne złapanie go. Inaczej jest z ptakami: zwierzę po prostu odlatuje, a w powietrzu czy na drzewie nie da się go złapać. Większość ptaków hodowanych w domu ma małe szansę na przeżycie na tak nagle odzyskanej wolności. Ptaki są też bardzo podatne na stres; dotyczy to zwłaszcza małych gatunków, takich jak papużki faliste. W stresie zwierzę leci na oślep i może zrobić sobie krzywdę. Aby ptak zniósł transport jak najlepiej, trzeba użyć odpowiedniej klatki transportowej lub specjalnego transportera dla ptaków.
Co to jest transporter dla ptaków?
Każdy hodowca ptaków powinien oprócz właściwej klatki posiadać mniejszą klatkę wykorzystywaną podczas kwarantanny i transportu. Zasadniczo powinna ona być płaska i ciemna w środku. Jej wielkość zależy oczywiście od gatunku ptaka. Na przykład papugi najlepiej umieścić w transporterze dla kota lub w specjalnych transporterach dla ptaków i papug. Transporter dla papużki falistej ma natomiast tylko kilkanaście centymetrów wysokości.
Klatka transportowa dla ptaków sprawdza się optymalnie, jeśli zwierzęta muszą podróżować na większą odległość: mają ograniczoną swobodę ruchów, aby nie zrobiły sobie krzywdy, lecz z miejscem na zaopatrzenie w żywność i wodę. Transporter dla ptaków nadaje się zaś szczególnie do transportu na niewielkie odległości, na przykład do weterynarza. Transporter dla ptaków to praktyczna i przenośna mała klatka, która może być otwierana od góry. Mała szerokość jest celowa bowiem zmniejsza niebezpieczeństwo, że zwierzak zrobi sobie krzywdę podczas transportu.
Co należy wziąć pod uwagę podczas transportu ptaków?
Niezależnie od tego, czy używasz klatki transportowej dla ptaków, czy transportera, aby sytuacja była dla Twojego skrzydlatego pupila możliwie komfortowa, zwróć uwagę na następujące punkty:
- Funkcjonalne wyposażenie: z wyjątkiem drążka do siedzenia, w klatce transportowej nie powinno być żadnych dodatkowych akcesoriów: zabawek, ściółki ani miseczek na żywność czy wodę. Ptak musi być w stanie bezpiecznie siedzieć.
- Widoczność: transporter powinien być zaciemniony. Im ciemniej wewnątrz klatki, tym ptak będzie się mniej stresował.
- Zabezpieczenie przed przeciągami: jeśli transportujesz ptaka na otwartym powietrzu, upewnij się, że nie jest narażony na przeciągi.
- Bezpieczeństwo: klatka transportowa powinna mieć mocny uchwyt do przenoszenia i zamykane drzwiczki, których ptak nie będzie w stanie otworzyć.