Mrożone surowe mięso dla kota: dieta BARF dla kota
Dlaczego warto wybrać dietę BARF dla kota?
Skrót BARF („Biologically Appropriate Raw Food”) oznacza „biologicznie odpowiednia surowa karma” i odnosi się do żywienia surowym mięsem. Karma BARF dla kota może być korzystna dla zwierząt z nietolerancjami pokarmowymi, problemami trawiennymi lub innymi dolegliwościami związanymi z dietą, np. cukrzyca. Ponadto surowe mięso dla kota – podobnie jak karma mokra – zawiera dużo wody, dzięki czemu koty przyjmują w ten sposób część niezbędnych płynów. Przygotowując menu składające się ze świeżych produktów, należy pamiętać o tym, aby pokryć indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze swojego zwierzaka. Gotowe produkty BARF mogą ułatwić to zadanie. Przygotowane porcje zawierają wszystkie ważne składniki niezbędne w żywieniu kotów, takie jak chude mięso, wnętrzności, kości i niezbędne dodatki.
O czym należy pamiętać, stosując dietę BARF dla kota?
Wprawdzie koty są mięsożercami, jednak w porównaniu do psów ci dawni mieszkańcy pustyń konsumują tylko mięso i kości swoich ofiar, pozostawiając na przykład żołądek. Często znajduje się w nim niestrawione pożywienie o roślinnym pochodzeniu. Pies pozyskuje z niego witaminy i węglowodany. W przypadku diety BARF u psów składniki te zastępuje się warzywami i owocami, znajdujące się w niestrawionych resztkach jedzenia w żołądku ofiary, natomiast koty pozyskują błonnik z futra myszy. Wspomaga on pracę jelit i ułatwia kotu oddawanie stolca. Z tego względu koty potrzebują mniej węglowodanów, a więcej błonnika. Ważne jest zatem, aby podawać im wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dodatki (suplementy) w zalecanej dawce. Aby zapewnić zbilansowane żywienie swojego kota, należy także uwzględnić dodatkowe czynniki, jak wiek, masa ciała i stan zdrowia.
Ile razy w ciągu dnia należy karmić kota?
Z reguły kotu należy podawać od trzech do czterech posiłków dziennie. Ilość karmy jest uzależniona od wielu czynników. Należą do nich wiek, masa ciała, ogólny stan zdrowia, a także stopień aktywności. Koty wychodzące potrzebują z reguły większych dawek pożywienia niż koty niewychodzące. Młode zwierzęta, aktywne kocury kryjące, a także ciężarne i karmiące kotki mają także zwiększone zapotrzebowanie na pokarm.
Generalna zasada brzmi: 30 do 50 gramów na kilogram masy ciała kota.
Również skład i gęstość energetyczna karmy w diecie BARF dla kota ma istotne znaczenie przy doborze ilości. Koty lubią różnorodność w misce, dlatego należy podawać im różne rodzaje mięsa, pochodzące z różnych części ciała, jak pierś, serce czy żołądek.