Podłoża do akwarium w sklepie online Maxi Zoo
Podłoża do akwarium: O czym musisz wiedzieć
Żwirek do akwarium jest najpopularniejszym, a zarazem najbardziej uniwersalnym wyborem. Wynika to z faktu, że pozwala on na prawidłowy wzrost roślin i rozprowadzenie ich systemu korzeniowego. Co więcej, takie podłoże znajduje swoich zwolenników zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Wyróżniamy przede wszystkim żwir kwarcowy, bazaltowy i rzeczny. Wybór będzie zależał przede wszystkim od gatunków hodowanych zwierząt oraz osobistych preferencji właściciela zbiornika.
Piasek do akwarium jako podłoże w akwarium
Przez długi czas piasek do akwarium nie był uważany za najlepsze podłoże. Teoria ta okazuje się jednak błędna, ponieważ sprawdza się on doskonale, szczególnie w przypadku rybek przydennych. Poza tym piasek świetnie utrzymuje rośliny w podłożu i pozwala zwierzętom na tworzenie kryjówek (jego drobne ziarenka nie kaleczą ich przy tym).
Warto również wspomnieć, że piasek do akwarium jest bardzo wygodnym wyborem. Nie wymaga bowiem częstego czyszczenia, a wszelkie zanieczyszczenia nie wnikają w jego głębsze warstwy.
Najpopularniejszym wyborem jest piasek kwarcowy. Posiada on jasną barwę, co nie tylko dodaje mu walorów estetycznych, ale jednocześnie pozwala na optyczne zwiększenie akwarium.
Jak wybrać podłoże do akwarium?
Każdy (szczególnie początkujący) akwarysta zastanawia się, czy lepiej zastosować piasek, czy żwir do akwarium. Niestety, nie jesteśmy w stanie udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wybór podłoża akwarystycznego jest bowiem uzależniony od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od osobistych potrzeb, oczekiwań, czy budżetu. Duże znaczenie mają także wielkość zbiornika oraz gatunki hodowanych zwierząt i roślin. Na przykład, w przypadku rybek przydennych najlepiej jest zastosować drobny piasek, ponieważ nie jest on zbyt ostry, co sprawia, że zwierzęta nie będą się kaleczyły.
Jaki żwirek do akwarium wybrać?
Żwirek do akwarium występuje w trzech podstawowych rodzajach. Żwir kwarcowy o jasnym (białym lub szarym) odcieniu sprawdza się świetnie zarówno w przypadku zbiorników słodkowodnych, jak i morskich. Żwir rzeczny pozwala na stworzenie środowiska najbardziej zbliżonego do naturalnego, w którym występują hodowane zwierzęta. Może być on stosowany praktycznie wśród wszystkich gatunków, nawet tych wymagających. Natomiast żwir bazaltowy, o intensywnej czarnej barwie daje niezwykle ciekawy efekt wizualny, szczególnie w połączeniu z jasnymi kamieniami.