Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Króliczek uczy się czystości: spokojne miejsce dla chrupacza

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Kaninchen sitzt auf einem Fell.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdej istoty żywej, również króliki pozostawiają swoje naturalne dziedzictwo. Podczas gdy właściciele psów w tym celu udają się ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi na zewnątrz, a koty przywiązują ogromną wartość do własnej toalety, domek małych zwierząt musi być regularnie sprzątany. Ale co, jeżeli królik poczuje potrzebę podczas swobodnego kicania? Czy istnieją króliki miniaturki nauczone czystości? W rzeczywistości wcale nie tak trudno jest nauczyć królika czystości, jeżeli wiemy, o co chodzi w nauce korzystania z kuwety. Tutaj dowiedzą się Państwo, w jaki sposób wychować królika, aby utrzymywał on czystość.

Loading...

Jak załatwiają się króliki?

Ze względu na fakt, że króliki są wegetarianami, a ich organizm potrafi bardzo dobrze wykorzystywać wszystkie składniki pokarmowe, odchody przez nie produkowane, w porównaniu z odchodami mięsożerców, są znacznie bardziej zwarte, nie mają intensywnego zapachu i można łatwiej je usuwać. Jeżeli zwierzę nie ma żadnych problemów z układem trawiennym lub metabolizmem, odchody królika to miękkie, małe kuleczki. Jeżeli kształt lub konsystencja odchodów ulega wyraźnej zmianie, może to wskazywać na problem zdrowotne lub pokazywać, że coś jest nie tak z pożywieniem oferowanym królikowi. Należy zawsze uważnie obserwować odchody królika. Oprócz normalnego kału króliki wydalają lśniący, bardzo miękki kał z wyrostka robaczkowego, który zwykle natychmiast ponownie zjadają.

To dziwaczne zachowanie ma podłoże fizjologiczne: określone składniki diety roślinnej rozkładają się tylko w wyrostku robaczkowym i mogą zostać wchłonięte dopiero po ponownym zjedzeniu: zatem jest to całkowicie naturalny proces. Króliki są czystymi zwierzętami i nie wypróżniają się tam, gdzie śpią. Zamiast tego wybierają określone miejsca do pozostawiania kału i moczu. Te toalety służą również jako znaczniki terytorium zajmowanego przez królika. Kiedy więc królik przebywający w kojcu buduje strategiczne stosy, podąża on za instynktowną potrzebą wytyczenia swojego terytorium. Kiedy te ważne dla królika słupki graniczne zostaną usunięte przez człowieka, nie pozostaje mu nic innego, jak postawić nowe. Sztuką w nauce odpowiedniego zachowania jest teraz „uzgadnianie” z królikiem miejsc, które wolno mu oznaczyć.

Co muszę wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji toalety dla królików?

Aby możliwie jak najlepiej przygotować toaletę dla królika, ważna jest lokalizacja. Z punktu widzenia królika atrakcyjna toaleta to taka, która jest centralnie usytuowana i znajduje się na lekkim podwyższeniu. W ten sposób ma on wszystko na widoku, a miejsce przeznaczone na zrzucanie odchodów, jako „centrala komunikacyjna”, dostępna jest dla wszystkich członków króliczej drużyny, ponieważ zwierzęta wysyłają określone sygnały zapachowe właśnie za pośrednictwem kału i moczu. Optymalnym miejscem do ustawienia toalety dla królików będzie to miejsce, które króliki same wybrały na pozostawianie swoich odchodów. Wystarczy, że postawisz w preferowanym miejscu kuwetę. Nawet jeżeli trudno będzie Ci się pogodzić się z króliczą toaletą na środku pokoju, przez pewien czas najlepiej będzie ją tolerować. Kiedy króliki w końcu pojmą, co należy robić z wypełnionym ściółką pojemnikiem, i zaczną używać go do pozostawiania odchodów, możesz przesunąć go w miejsce, w którym według Ciebie powinien się znajdować. Prosimy postępować cierpliwie i bez pośpiechu, aby króliki „podążały” za toaletą.

Jak mogę nauczyć swojego królika miniaturowego czystości w domu?

Jeżeli będą Państwo mieli szczęście, królik tylko przez krótki czas będzie denerwował się z powodu obcego przedmiotu stojącego w jego toalecie, ale będzie instynktownie z niego korzystał w pożądany sposób. Aby dać królikowi wyraźną wskazówkę, do przygotowanej toalety należy wrzucić trochę jego odchodów lub próbkę moczu pobraną ręcznikiem kuchennym.
Jeżeli to nie pomoże, muszą Państwo wyciągnąć pomocną dłoń. Największy sukces w nauce królika odpowiedniego zachowania osiągną Państwo, jeżeli będą Państwo pracować z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia: w ten sposób zwierzę uczy się łączyć pożądane zachowanie z pozytywnym bodźcem – w tym przypadku jest to powiązanie wypróżnienia się w „dozwolonym” miejscu z otrzymaniem przysmaku. Nauka korzystania z toalety najsprawniej przebiega w przypadku młodych królików. W przypadku zwierząt nowo przybyłych lub starszych osiągnięcie zamierzonego celu może potrwać trochę dłużej. Niektóre króliki, pomimo najlepszych starań, nie zachowują czystości w domu – z reguły jednak cierpliwość i konsekwencja prowadzą jednak do sukcesu.

Prosimy wykonać następujące czynności, aby nauczyć króliki zachowywania czystości w domu:

  • Należy bardzo dokładnie obserwować swojego królika. Jeżeli tylko będzie on gotowy oddać kał lub mocz, należy go ostrożnie podnieść.
  • Prosimy delikatnie postawić zwierzę w toalecie dla królików.
  • Jeżeli królik pozostanie na miejscu i wypróżni się do toalety, należy niezwłocznie nagrodzić go specjalnym smakołykiem i pochwalić. W takich sytuacjach należy zawsze mieć pod ręką odpowiedniej wielkości smakołyk, jak kawałek owocu lub listek ziół: nagroda musi być natychmiastowa, aby zwierzę zrozumiało związek pomiędzy swoim zachowaniem a nagrodą.
  • Jeżeli królik pokica i załatwi swoją potrzebę w innym miejscu, cierpliwości! Trzeba dalej próbować. Kiedy tylko podejmowane działania okażą się skuteczne, należy pochwalić i nagrodzić zwierzę.
    Gdy tylko króliczek zaakceptuje toaletę i zacznie z niej korzystać sam z siebie, nauka czystości zakończyła się sukcesem. Zwierzę należy nagradzać za każdym razem, kiedy zobaczą Państwo, że załatwia ono swoje potrzeby w toalecie. Po pewnym czasie chęć wypróżnienia się zostaje tak powiązana z toaletą dla królika, że stosowanie dalszych trików nie jest konieczne.
  • Nie należy tracić cierpliwości, jeżeli królikowi od czasu do czasu zdarzy się załatwienie potrzeby w innym miejscu lub po prostu nie akceptuje on toalety. Prosimy upewnić się, czy istnieje coś, co może przeszkadzać dziecku, być może niewystarczająco spokojne miejsce lub rodzaj użytej ściółki.

Jak należy wyposażyć toaletę dla królików?

Jedno ważne pytanie wciąż pozostaje otwarte: jak należy przygotować toaletę dla królika? Specjalne toalety dla gryzoni są dostępne w sklepach zoologicznych – są to właściwie plastikowe kuwety, w których umieszcza się ściółkę. Uwaga: żwirek dla kotów nie nadaje się do toalety dla królika. Sprawdzą się tutaj chłonny pellet drzewny, a także ściółka konopna i kukurydziana, które wchłaniają mocz. Dla łatwiejszego usuwania możesz przykryć ją warstwą siana. Toaletę dla królika możesz od czasu do czasu samodzielnie wymieniać.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować